Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Такава готовност нито имаме, нито има как да имаме за няколко месеца - това са инфраструктурни инвестиции, които очевидно не е било мислено отдалече как ще стават"

Филип Гунев: Да се изградят контролни пунктове, където да се проверяват камиони

Според него този тип контрол е необходим

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

"Този процес върви вече близо 20 години. Трябваше да влезем в Шенген през 2007 г., когато ни приеха в ЕС". Това заяви пред БНР Филип Гунев - бивш заместник вътрешен министър. 
"Имаше близо 15 години, в които цялата Гранична полиция трябваше да се преструктурира, да започне да работи по европейски начин и да налеем близо 1 млрд. по най-различни инвестиции по границите. Това е огромна работа. След това отпадането на докладите и мониторинговия механизъм стана постепенно и поетапно. Крайното отпадане на мониторинговия механизъм стана миналата година, но докладите спряха през 2019-а и оттогава формално ние имахме картбланш да започнем политически да натискаме. Това беше дълъг процес и не е нещо, което се е случило тази или миналата година", обясни той. 

По българо-гръцката граница няма да има никакъв контрол, а по българо-румънската - ако има контрол на зоната на риска, то има смисъл той да е единствено в посока България към Румъния, а не обратното, защото миграционният поток и рисковете са в тази посока, отбеляза Гунев в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"По-важното е за бизнеса - там не съм убеден каква готовност има държавата. Този контрол по румънската граница как ще бъде, тези паркинги, които "дерат кожите" на шофьорите и те седят там по цял ден - там не сме чули каква е точно визията. Знаем, че ще е намален контрол на принципа на риска. В Европа този тип контроли, които сега се извършват на КПП-тата на Видин и Русе, те са изнесени във вътрешността, на специално оборудвани контролни паркинги, с везни за камиони, където се прави митнически или данъчен контрол. Такава готовност нито имаме, нито има как да имаме за няколко месеца - това са инфраструктурни инвестиции, които очевидно не е било мислено отдалече как ще стават. Предстои да видим, защото този тип контрол е необходим - той е компенсиращ контрол, има го в цяла Европа, нямаме право да го правим по границите. Трябва да се изградят такива контролни пунктове, където да се отбиват камиони на принципа на риска и да бъдат проверявани".

По думите му тези пунктове няма как да са готови на 1 януари. За няколко месеца ще продължим да ползваме старата инфраструктура на българо-румънската граница, уточни бившият заместник вътрешен министър. 

Скритата работа на контролните органи ще бъде въз основа на предварителни разследвания и събрана информация да решават кого да спрат, а не на случаен принцип, посочи още той. 

"Много от хората в Гранична полиция, които до момента са се занимавали с такъв физически контрол, ще трябва да започнат да се занимават с оперативно-издирвателна дейност и оценка на риска. Това няма да стане за 1 ден. Гранична полиция има такъв изграден капацитет от години, просто ще трябва да го разшири в следващите месеци". 

По думите му и в Европа това е нещо, което се развива във връзка с продължаващите миграционни потоци, и едно осъзнаване, че това ще се случва периодично. 

Филип Гунев подчерта, че европейските държави са видели ефекта от въвеждането на временните контроли. За много държави те са постоянни и са от години, изтъкна той. Според него това ще е новата форма на Шенген, защото миграционните потоци няма да спрат. 

"Временните контроли водят до известни икономически загуби, но ако се правят по правилния начин и са базирани на добър анализ на риска, не затрудняват движението, не водят до чакане с часове по границата, загубите са по-малки. Мисля, че това, което ще бъде по българо-румънската граница, не би трябвало да води след себе си сериозни щети за икономиката". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Филип Гунев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов дава брифинг за медиите -  3 февруари 2025 г.

МВР с план за действие срещу разпространението на вейпове с опасни вещества

МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов  по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...

публикувано на 03.02.25 в 20:10
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Чрез мита за ЕС Тръмп иска да наложи волята си, не става дума за съревнование

Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..

публикувано на 03.02.25 в 19:23