Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 души са убити при сблъсъци в сирийската провинция Тартус

Снимка: ЕПА/БГНЕС

17 души са убити при сблъсъци в сирийската провинция Тартус, предизвикани от опит за арест на служител на администрацията на сваления президент Башар Асад. Подобни случаи и протести съпътстват първите седмици на новата власт в Сирия. Подробности от Константин Мравов.

Според Сирийския център за наблюдение на човешките права в Тартус са убити 14 души от Службата за обща сигурност. Тя се състои от бойци на бунтовниците, свалили Асад от власт по-рано през месеца.

Временният вътрешен министър Мохамед Рахман определи загиналите като служители на министерството. Убити са и още трима въоръжени мъже, пишат от центъра. Това се е случило при опит за задържането на мъж, свързан с управлението на затвора "Седная", където много противници на режима на Асад са измъчвани и убивани през десетилетието на вътрешна война.

До сблъсъците се стигнало след като представители на алауитската общност в Тартус - шиитското малцинство, от което идва и семейството на Асад, са отказали домовете им да бъдат претърсвани. В последствие е осъществена засада спрямо убитите бойци на Службата за сигурност.

Инцидентът се случва на фона на протести на алауити в Дамаск и Хомс, предизвикани от кадри, в които ислямисти опожаряват светилище на общността в Алепо. Срещу новата власт, доминирана от джихадистката групировка  "Хаят Тахрир аш Шам" преди дни протестираха и сирийски християни, след като отново в Алепо беше запалено голямо коледно дърво.

Вчера преходните власти в Сирия наложиха вечерен час заради демонстрациите.

Русия, която беше основен съюзник на Башар Асад и където той избяга, споделя мнението на новия сирийски лидер, че двете страни имат стратегическо партньорство. Това обяви руският външен министър Сергей Лавров.

"Ръководителят на новите власти в Сирия, Ахмед Ал-Шараа, наскоро заяви, че отношенията между нашите страни са дългосрочни и стратегически. Ние споделяме тази оценка, имаме много общо с нашите сирийски приятели", заяви Лавров относно лидера на групировката "Хаят Тахрир Ал-Шам", който доскоро се подвизаваше под псевдонима Абу Мохамед Ал Джолани.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

ОС в Ловеч прие нова наредба за платено паркиране в централната част на града

Общинският съвет в Ловеч прие предложената от кмета Страцимир Петков нова наредба за платено паркиране в централната част на града, която предвижда заплащане на престоя с SMS – и, месечни, и служебни абонаменти за паркингите, и преференциални цени за живеещите в районите около тях. Новата наредба беше подкрепена с минимално мнозинство от..

публикувано на 27.03.25 в 22:11

Европрокуратурата отстрани временно Теодора Георгиева

Европейската прокуратура в Люксембург съобщи тази вечер, че е отстранила временно българския европейски прокурор Теодора Георгиева, предаде БНТ. От институцията на Лаура Кьовеши съобщиха, че са приложили пълния спектър от вътрешни мерки, за да защитят интегритета на своите разследвания. Според тях отстраняването на българския европейски..

публикувано на 27.03.25 в 21:58

ОС в Плевен прие нова наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на кучета

Общинският съвет в Плевен прие нова наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на кучета. Забранява се изоставянето на животни на улицата, както и тяхното отглеждани по тераси и в гаражи. Срокът, в който собствениците трябва да декларират в Община Плевен своето куче е 3-месечен от датата на придобиване на животното. Годишният..

публикувано на 27.03.25 в 21:46

На тържествена церемония АИКБ връчи наградите "Икономика на светло"

На тържествена церемония Асоциацията на индустриалния капитал в България връчи наградите "Икономика на светло". Целта на ежегодния конкурс на организацията е да открои стимулиращи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и да отличи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването й. Българското национално радио и..

публикувано на 27.03.25 в 20:59

Сърбия може да загуби вноса на суров петрол заради американски санкции

Сърбия може да загуби вноса на суров петрол от утре заради американските санкции върху единствената рафинерия в страната, съобщават "Файненшъл Таймс" и Ройтерс. Пред вестника сръбският президент Александър Вучич призна, че преговорите с американците за удължаване на отсрочката на санкциите са се провалили и че той самият не очаква компромис в..

публикувано на 27.03.25 в 20:34

На спектакъл под мотото "Парти коалиция" връчиха за 51-ви път наградите "Икар"

За 51-ви път на официална церемония в Народния театър "Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар" - на Световния ден на театъра. Тази година мотото на събитието е "Парти коалиция", съобщава БГНЕС.  В Световния ден на театъра връчват наградите за сценични изкуства "Икар" Актьорът Явор Милушев получи наградата за изключителен принос към..

публикувано на 27.03.25 в 20:25

В Гърция арестуваха петима души за трафик на мигранти с български коли

Гръцките власти арестуваха петима души за трафик на нелегални мигранти от Турция в Гърция. Превозването е ставало с автомобили, които са били предоставяни от българи. С български коли – пикапи са превозвани в товарната част на автомобилите нелегални мигранти от турската граница до Солун. Полицията е имала информация за засиленото..

публикувано на 27.03.25 в 20:16