Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

| Интервю
Снимка: БТА-архив

"Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов. Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие".

Това коментира пред БНР Анета Божидарова от Агро.тв. 

Според нея тази ситуация говори за по-голям проблем - недоверието в институциите. По думите ѝ винаги БАБХ е удобният виновник. Но тя попита и къде са били животновъдните браншови организации. По думите ѝ техният глас е бил изключително слаб и неадекватен, затова и е бил заглушен от популистките настроения. 

Александра Гинева от специализираното издание Агри.бг пък е убедена, че в основата на всичко стоят парите. Според нея за случая с чумата във Велинград не трябва да се хвърля вината само върху БАБХ или върху земеделския министър. 

"Къде бяха МВР, службите? Можем ли да си представим, че една държава се оставя да се управлява от група хора, които бранят овцете, български знамена се вееха, патриотични песни се пяха, сякаш отиваме на епопеята на Шипка", попита журналистът. По думите ѝ в основата на тези протести са били политически представители на една от партиите, която не влезе в НС. Според нея ситуацията във Велинград е дала добра отправна точка за предизборна кампания, независимо кога ще настъпи такава. 

"Непризнавайки българските проби, непризнавайки българските ветеринарни власти, непризнавайки дори клетите французи в Монпелие, просто отричаме всички и всичко, което оттук нататък означава само едно - див популизъм и все повече проблеми и санкции за държавата", прогнозира Гинева в предаването "Преди всички". 

Биляна Вачева от Агри.бг изтъкна от своя страна, че наслояването на липса на доверие, особено на местно ниво, към регионалните подразделения на БАБХ е много силно. 

Сушата и напояването беше другата важна тема за земеделието през изминаващата година. Биляна Вачева отбеляза, че последните 2 години са показали какво е вършено преди това, т.е. нищо. По думите ѝ напояването го няма заради съсипаната инфраструктура и подценяването на промените в климата. Според нея това са два коловоза, които трябва да вървят заедно. Тя смята, че могат да се намерят пари за подмяна на инфраструктурата

Журналистите посочиха кои важни неща в земеделието са се случили през 2024 г. и кои не са успели. Като положителен пример бяха отбелязани започнатите проверки за виртуални животни. Но отново нямаме Закон за браншовите организации, нямаме поземлена реформа, нямаме Закон за аграрната камара, нямаме ред и правила, по които да се движи секторът. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Александра Гинева, Биляна Вачева и Анета Божидарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24