Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Серафим: Не очакваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

Проф. Иван Желев: При старостилците го има синдрома на сектантите. Да се откажат от войната срещу БПЦ!

| Интервю
Снимка: БТА

"Нашата църква е сравнително малка. Нашите вярващи са около 1000 души. Имаме около 20 храма. Осъществява се открито служение от около 30 години. Осъществявахме своята дейност, без да бъдем регистрирани."

Това разказа пред БНР созополският епископ Серафим от Българската православна старостилна църква, която беше вписана в регистъра на вероизповеданията.

Епископ Серафим я определи като "църква, която гради духовно своето паство и е полезна за обществото" и заяви, че досега несправедливо са били лишавани от регистрация, което е довело до сезирането на Европейския съд по правата на човека.

"Правихме опити за регистриране. Получавахме последователно откази от всички инстанции на съда, поради негативно отношение на Дирекцията по вероизповеданията и най-вече от Българската патриаршия. Имаше субективно отношение към нас."

"Ние се финансираме с дарения от нашите енориаши. Трудно оцеляваме. С новата регистрация не очакваме да получаваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност", посочи още духовникът.

Запитан за напрежението, породено в БПЦ от регистрацията на старостилната църква, той нарече реакцията на патриарха "неочаквана".

Разногласията са на верова основа. Не приемаме сериозните компромиси по верови въпроси, направени от Българската патриаршия, декларира епископ Серафим.

"Юридически никой не може да има претенции към техните храмове. Това положение никой не може да го наруши. Не разбираме от какво се притеснява българският патриарх. Нашият дебат е богословски."

Такива дебати се решават в църковна среда, а Българската патриаршия решава този дебат със средствата на държавната власт, смята той. По думите му насреща си имат единство по отношение на това да бъдат ограничени техните права.

проф. Иван Желев

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд.

"Българската православна църква е "запазена марка". Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна църква."

Ние претендираме, че сме наследници на християнството от времето на Исус Христос и апостолите. В Гърция, където старостилният разкол е започнал по-отдавна, имаме 7-8 старостилни църкви. Никоя не признава другите. Всяка твърди, че е истинската. И тук ще се получи така, обясни проф. Иван Желев и попита "кой има полза от това".

"Наистина са малка църква, но тези 1000 души трябва да са някакви олигарси или бизнесмени, за да издържат тази църква, с всичките ѝ храмове и свещеници."

Има сведения, че получават финансова подкрепа от Гърция и имат връзки с Русия, допълни богословът.

"Няма надежда да се оправят нещата, докато те твърдят, че имат верови различия с нас. БПЦ не ги смята за еретици, а за разколници. Първите, които се отделиха още 1968-ма година, бяха мои преподаватели от Духовната академия. Те бяха клирици на Българската църква и се отделиха", коментира проф. Желев.

Те признават нашите тайнства, нашите свещенодействия. Къде са тези верови различия, подчерта още той.

Нашите старостилци повтарят опорките на гръцките старостилци, заяви богословът.

БПЦ е част от единната Вселенска православна църква – православната църква по цял свят, напомни той.

"Отцепвайки се от БПЦ, те нямат общение с нито една от другите поместни православни църкви!"

"При старостилците го има този синдром, който е при сектантите. Сектантите не идват просто да предлагат своята стока, както е в търговията. Сектантите започват да плюят по БПЦ, в своите проповеди, в своето общуване. Ние сме отстъпили от православието, твърдят старостилците." 

За политическите реакции след регистрацията на старостилната църква той отбеляза, че "сигурно има малко популизъм", но се надява "той да не е водещият".

Проф. Иван Желев изрази мнение, че е можело спорната църква да се регистрира като старостилно вероизповедание, но без дублиране на "православна", което ще привлича хора.

"Те трябва да се откажат от тази своя война срещу БПЦ и благодарение на тази война те съществуват."

Действията на правителството са основателни, изтъкна в заключение той.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07