Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисковете пред Българската православна църква следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет, заяви Радев на среща с патриарх Даниил

Президентът: Чрез своите институции държавата трябва да гарантира условията за единството на Българската православна църква

Снимка: Прессекретариат на президента

Българската православна църква – Българска патриаршия е институционалният изразител на източноправославното изповедание в Република България с безспорен исторически принос и огромна роля за националната ни идентичност. Това е заявил държавният глава Румен Радев на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил и членове на Светия Синод днес на "Дондуков" 2.


Патриарх Даниил е запознал президента Радев с последствията от окончателното съдебно решение за възможността за регистриране на паралелна "православна църква" и с позицията на Светия Синод  по темата, съобщават от прессекретариата на държавния глава.

И още: По време на разговора Румен Радев е посочил, че Българската православна църква е една и неделима, била е и ще остане духовен стожер в превратностите на многовековната ни история. 

"Затова и рисковете пред нея следва да се разглеждат като заплахи за националното ни единство и суверенитет", е подчертал държавният глава.

По думите на президента въпреки острите политически противопоставяния, държавата чрез своите институции трябва да съумее да гарантира условията за единството на Българската православна църква. Държавният глава е подчертал също така решимостта на президентската институция да допринесе за постигането на тази националноотговорна цел.

"Изпитанията съпътстват Църквата още от раждането на нейния Основател – Господ Иисус Христос", е заявил патриарх Даниил по време на срещата, допълвайки, че във всяка епоха нейните чеда са били изправяни пред предизвикателства, които са застрашавали самото ѝ съществуване, но тя ще устои до края на времената.

Българският патриарх е посочил, че по своята богочовешка природа Църквата е една и според нейните вътрешни правила на една канонична територия не може да има две православни църкви и в това нейно единство тя е допринасяла за единението и съхранението на народа ни.

И още: "Надяваме се държавата в лицето на институциите да има мъдростта и държавническото отношение това, което веднъж е постигнато в законодателството, да се запази и да се надгражда, защото това е залог за единението и добруването на народа ни".

В разговора с президента Румен Радев, наред с Негово светейшество Българският патриарх Даниил, са участвали и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопският митрополит Серафим, Старозагорският митрополит Киприан, Мелнишкият епископ Герасим и доц. д-р Мария Кьосева, юридически съветник на Светия Синод.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изслушването на Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив отпадна от дневния ред на НС

Опозицията в Народното събрание се възмути, че след прегласуване по настояване на ГЕРБ-СДС от седмичната програма на кабинета отпадна изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив, които през ноември миналата година са участвали в разбиването на контрабанден канал за цигари за над 8 милиона лева. ПП-ДБ:..

публикувано на 09.04.25 в 18:34

С многохилядни протестни демонстрации гърците поискаха по-високи заплати и пенсии

С 24 часова национална стачка гърците протестираха днес с искане за по-високи заплати и пенсии, както и за намаляване на цените на хранителните стоки. Транспортът ще остане блокиран до полунощ. С многохилядни протестни демонстрации в цялата страна гърците показаха несъгласие с икономическата и социалната политика на правителството...

публикувано на 09.04.25 в 18:21
Христо Анастасов

Христо Анастасов: Китай е големият печеливш от митата, най-потърпевши ще са хората в САЩ

Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат един по един да ходят при Тръмп да молят за отстъпки за своята страна от митата. За момента отговорът на ЕС е напълно адекватен .   Това каза пред БНР политологът Христо Анастасов и обясни: "Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара,..

публикувано на 09.04.25 в 18:14
Кметът на София Васил Терзиев (вдясно) и заместник-кметът по финанси Иван Василев

2,84 млрд. лв. е бюджетът на София за 2025 г.

Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2 милиарда осемстотин и четиридесет милиона лева. От тях 2 милиарда 199 милиона са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на..

публикувано на 09.04.25 в 18:09

Масови разпродажби на правителствени облигации на САЩ

Колебливо водещите индекси на Уолстрийт се върнаха на печеливша територия, след като президентът Доналд Тръмп публикува призив към инвеститорите, че това е "чудесно време за покупки". Търговията обаче остава напрегната, а инвеститорите не са оптимистични. В Европа и Азия обаче индексите останаха на червено на фона на все по-ожесточената търговска..

публикувано на 09.04.25 в 18:05
Борис Бонев

Борис Бонев: Не се справяме добре, но "Спаси София" не сме се провалили, саботират ни отвътре

Нямаме решение на "Спаси София" за напускане на коалицията в СОС с ПП-ДБ. Разбирам, че за политическите наблюдатели е интересно. За мен и за хората в София е много по-интересно, кога ще решим проблема с дупките по улиците, кога ще има решения за града, защото това е в зародиша на напрежението между нас, каза лидерът на "Спаси София" Борис..

публикувано на 09.04.25 в 17:41

На първо четене: Максималната скорост за движение по магистралите - 130 км/ч

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт.  Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..

публикувано на 09.04.25 в 17:16