Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи"

Ивана Николова: Тръмп се връща към епохата, за която смята, че Америка е била най-велика

"След края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен"

| Интервю
Ивана Николова
Снимка: Весела Владкова

"Тръмп се връща към епохата, когато той смята, че Америка е най-велика – периода в края на 19 век, когато САЩ дори силово контролират западното полукълбо и това са техните преки интереси. САЩ са променили много своите политически виждания за света, особено в годините след Втората световна война и Тръмп като че ли има проблем с това."

Това каза в интервю за БНР гл. ас. Ивана Николова от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Тя изрази съмнения, че новоизбраният американски президент "ще предприеме радикални мерки", но допълни, че "реториката му е показателна, че може би е дошло време за промяна".

Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи. Има такива периодични колебания, но те рядко се изразяват в президентството, "тъй като президентът обикновено е интернационалист – за по-голямото ангажиране на САЩ в световните работи", посочи тя.

По думите ѝ, САЩ са били ангажирани със своите съседи в Южна и Централна Америка, както и в Далечния изток преди да бъдат ангажирани в Европа, а след края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен.

Според нея отиващият си американски президент Джо Байдън, който приключва своята политическа кариера на преклонна възраст, е "продукт на една друга ера".

И Картър, и Байдън са умерени демократи, и двамата са президенти в икономически преломни времена, направи паралел тя с наскоро починалия бивш американски държавен глава Джими Картър. Джими Картър е сред много активните бивши президенти в сферата на хуманитаристиката след напускането на Белия дом, добави Ивана Николова и отбеляза, че Тръмп е бил един от първите критици към "наследството на Картър, специално по отношение на Панамския канал".

Снимка: БТА

Джо Байдън дойде на власт в много сложен момент. Цената беше инфлацията – това остава прясното наследство на Байдън в очите на американците, обясни историкът.

"С времето ще отмре тази "мания" по инфлацията и ще бъдат оценени многото закони, които Байдън успя да прокара през разделения Конгрес."

Във външната политика нещата са много сложни, защото събитията се развиват в по-дългосрочен план от един президентски мандат от 4 години. След години ще помним как се е развил конфликтът в Украйна изцяло, как се е развил конфликтът в Газа изцяло, а не кой е бил президент и до коя дата, коментира Ивана Николова в предаването "Събота 150".

"Байдън завърши с примирието в Газа, въпреки че се спори доколко влиянието на Тръмп е оказало много по-голяма роля. Това беше политическа цел на Байдън и той я постигна."

Америка не е същата, каквато беше 2016-а при първото идване на Тръмп на власт, изтъкна историкът. Николова набеляза фигури като Джей Ди Ванс и Доналд Тръмп – младши, "станал доста по-активен в политиката", като знакови за бъдещето на републиканците, но изрази скептицизъм относно дългосрочното партньорство между Доналд Тръмп и Илон Мъск.

"Тази олигархия ще продължи да съществува и след Тръмп. Говорим за хора, които са мултимилиардери. Илон Мъск притежава над 400 милиарда долара, ни казват анализаторите, което е невъобразима сума, това е много власт."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Негово Светейшество българският патриарх Даниил оглавява Възкресна вечерня по повод тържествата за освещаването на новия православен храм „Свети Йоан Рилски”.

Официално откриване на новия български храм в Лондон "Свети Йоан Рилски"

Днес в Лондон официално ще бъде открит новият български храм "Свети Йоан Рилски". Снощи обаче той вече отвори врати след като Негово светейшество българският патриарх Даниил отслужи възкресна вечерня. Макар и значително по-голям от предишния параклис, новият български храм не успя да поеме дошлите повече от 300 български граждани за..

публикувано на 23.02.25 в 08:24

Парламентарни избори в Германия, ХДС/ХСС води в проучванията

Днес Германия избира нов Бундестаг с очаквания за смяна на властта в Берлин. В социологическите допитвания води консервативният блок ХДС/ХСС, а вероятният следващ канцлер на Германия е християндемократът Фридрих Мерц. В същото време голяма част от избирателите не очакват съставяне на стабилно правителство. В последните дни от..

публикувано на 23.02.25 в 08:10

Месни заговезни - подготовка за началото на Великия пост

Осем седмици преди Великден - православните християни отбелязват днес Месни заговезни. Денят е известен като Неделя Месопустна. По стара традиция на трапезата се слагат само месни ястия като подготовка преди началото на Великденските пости, които тази година ще започнат след Сирни заговезни следващата неделя.

публикувано на 23.02.25 в 07:59
Доналд Тръмп на Конференцията за консервативно политическо действие.

Тръмп: Опитвам се да върна парите, дадени за войната в Украйна

Доналд Тръмп и неговият екип са се съсредоточили върху преговорите за прекратяване на войната в Украйна. Американският президент има увереност, че това може да бъде постигнато идната седмица, "въпреки че толкова кратък срок изглежда труден, заявиха от Белия дом". Изявлението беше направено от прессекретаря на Белия дом Керълайн Левит, малко..

публикувано на 23.02.25 в 07:53
Центърът на Изюм, 4 февруари 2025 г.

Поне три жертви на нови руски удари в Украйна

Украинските власти съобщиха за трима загинали при нови руски въздушни удари. Руският президент Владимир Путин заяви, че обезпечаването на военните сили, които се сражават в Украйна - е стратегически приоритет за страната. Украйна съобщи за жертви и ранени при руски атаки в източния индустриален град Костантиновка, където са повредени..

публикувано на 23.02.25 в 07:44

Конкурс за най-добро вино се проведе в Златоград

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „Червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „Бяло вино и Розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

публикувано на 23.02.25 в 06:41
проф. д-р Добромир Димитров

За първи път МУ в Плевен приема чужденци в специалност "Медицинска сестра"

В Медицинския университет в Плевен започна учебната година за новия випуск чуждестранни студенти, приети в англоезичен курс на обучение по медицина и здравни грижи. Редовните занятия започнаха за 330 студенти от 33 държави. За първи път има новоприети студенти от Уганда и от Доминиканската република и Федерация Сейнт Китс и Невис. Тази..

публикувано на 23.02.25 в 06:30