Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи"

Ивана Николова: Тръмп се връща към епохата, за която смята, че Америка е била най-велика

"След края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен"

| Интервю
Ивана Николова
Снимка: Весела Владкова

"Тръмп се връща към епохата, когато той смята, че Америка е най-велика – периода в края на 19 век, когато САЩ дори силово контролират западното полукълбо и това са техните преки интереси. САЩ са променили много своите политически виждания за света, особено в годините след Втората световна война и Тръмп като че ли има проблем с това."

Това каза в интервю за БНР гл. ас. Ивана Николова от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Тя изрази съмнения, че новоизбраният американски президент "ще предприеме радикални мерки", но допълни, че "реториката му е показателна, че може би е дошло време за промяна".

Американският изолационизъм е в голямата си част изолационизъм от европейските работи. Има такива периодични колебания, но те рядко се изразяват в президентството, "тъй като президентът обикновено е интернационалист – за по-голямото ангажиране на САЩ в световните работи", посочи тя.

По думите ѝ, САЩ са били ангажирани със своите съседи в Южна и Централна Америка, както и в Далечния изток преди да бъдат ангажирани в Европа, а след края на Втората световна война не е имало президент, който да е изолационистки настроен.

Според нея отиващият си американски президент Джо Байдън, който приключва своята политическа кариера на преклонна възраст, е "продукт на една друга ера".

И Картър, и Байдън са умерени демократи, и двамата са президенти в икономически преломни времена, направи паралел тя с наскоро починалия бивш американски държавен глава Джими Картър. Джими Картър е сред много активните бивши президенти в сферата на хуманитаристиката след напускането на Белия дом, добави Ивана Николова и отбеляза, че Тръмп е бил един от първите критици към "наследството на Картър, специално по отношение на Панамския канал".

Снимка: БТА

Джо Байдън дойде на власт в много сложен момент. Цената беше инфлацията – това остава прясното наследство на Байдън в очите на американците, обясни историкът.

"С времето ще отмре тази "мания" по инфлацията и ще бъдат оценени многото закони, които Байдън успя да прокара през разделения Конгрес."

Във външната политика нещата са много сложни, защото събитията се развиват в по-дългосрочен план от един президентски мандат от 4 години. След години ще помним как се е развил конфликтът в Украйна изцяло, как се е развил конфликтът в Газа изцяло, а не кой е бил президент и до коя дата, коментира Ивана Николова в предаването "Събота 150".

"Байдън завърши с примирието в Газа, въпреки че се спори доколко влиянието на Тръмп е оказало много по-голяма роля. Това беше политическа цел на Байдън и той я постигна."

Америка не е същата, каквато беше 2016-а при първото идване на Тръмп на власт, изтъкна историкът. Николова набеляза фигури като Джей Ди Ванс и Доналд Тръмп – младши, "станал доста по-активен в политиката", като знакови за бъдещето на републиканците, но изрази скептицизъм относно дългосрочното партньорство между Доналд Тръмп и Илон Мъск.

"Тази олигархия ще продължи да съществува и след Тръмп. Говорим за хора, които са мултимилиардери. Илон Мъск притежава над 400 милиарда долара, ни казват анализаторите, което е невъобразима сума, това е много власт."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архитект Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София

Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината.  Панайотова е получила над 4,3 точки..

публикувано на 03.04.25 в 22:09

Изслушаха кандидатите за зам.-председатели на Сметната палата в бюджетната комисия на НС

Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..

публикувано на 03.04.25 в 21:59

Земеделският бранш отменя протестната си готовност заради провала на поливния сезон

Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..

публикувано на 03.04.25 в 21:31

Ще ремонтират пътя Рилски манастир-Кирилова поляна

Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..

публикувано на 03.04.25 в 20:46
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова Европа да преустанови инвестициите си в САЩ

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни.  "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..

публикувано на 03.04.25 в 20:20
Премиерът на Канада Марк Карни

Канадският премиер определи митата на Тръмп като "трагедия за глобалната търговия"

Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..

публикувано на 03.04.25 в 20:20

Атанас Зафиров се срещна с посланика на Германия Ирене Планк

България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..

публикувано на 03.04.25 в 19:54