В свое изявление израелският премиер Бенямин Нетаняху подчерта, че "Хамас" трябва да предостави списък на 33-мата заложници, които трябва да бъдат освободени през първия етап на сделката, преди да продължи с договореното прекратяване на огъня в Ивицата Газа, предаде Ройтерс.
Нетаняху повтори, че тази стъпка не подлежи на обсъждане, заявявайки:
"Няма да продължим със споразумението, докато не получим списъка на заложниците, които ще бъдат освободени, както беше договорено".
Той добави, че Израел също така няма да толерира никакви нарушения на сделката и ще държи "Хамас" напълно отговорен за спазването на нейните условия.
Искането идва, след като двете страни се договориха за временно прекратяване на огъня и размяна на затворници, която трябва да започне в неделя сутринта.
Израел си запазва правото да поднови войната в Газа с подкрепата на САЩ, ако вторият етап от прекратяването на огъня се окаже безсмислен, посочи още Бенямин Нетаняху.
"Ако трябва да се върнем към бойните действия, ще направим това по нови, силни начини", посочи той във видео изявление.
"Президентът Тръмп и президентът Байдън дадоха пълна подкрепа на правото на Израел да се върне към бойните действия, ако Израел заключи, че преговорите по втората фаза за прекратяването на огъня са безсмислени", каза Нетаняху.
Той подчерта, че Израел е "променил лицето на Близкия изток" след началото на войната.
Институтът по лозарство и винарство е победител в конкурса за иновации от Международното изложение АГРА 2025. Наградата е за среднозреещ червен десертен сорт "Найден". За района на Плевен гроздето узрява в началото на месец септември. Този сорт е патентован през 2023 година. "За нас е голяма гордост", казва директорът на Института доц...
Гърция призовава за обща европейска програма за решаване на жилищния въпрос в европейските страни. Кметът на Атина Харис Дукас съобщи за почти двойно покачване на наемите в гръцката столица. Дукас заяви на среща на Европейската комисия за решаване на жилищните проблеми в европейските страни,че жилищната криза трябва да е с акцент в..
Палестинската групировка "Хамас" освободи двама заложници в град Рафах, в Ивицата Газа. Тал Шохам, на 40 г., и Авера Менгисту, задържан от групировката през 2014 година, бяха предадени на служители на Международния комитет на Червения кръст, съобщи Би Би Си. Очаква се днес да бъдат освободени още четирима заложници. В замяна Израел трябва да..
Кметът на Дупница Първан Дангов търси решение на проблема със замърсената от десетилетия вода в село Баланово. Замърсяването е причинено от отпадните емисии на ТЕЦ "Бобов дол". В Баланово правиха и подписка срещу бездействието на институциите, заплашваха и с блокада на пътя Кюстендил-Дупница, при ТЕЦ-а. Такъв проблем имаше и в съседното село..
Жълт код за опасно ниски температури е обявен за 19 области у нас. Това съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. нес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб до умерен североизточен, в Източна България умерен до силен..
Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..
"Диктатор без избори." Тази фраза може би ще остане в историята - употребена от президента на Съединените щати по адрес на човека, който води украинците във войната, превърнала се в символ на борбата на демокрацията срещу авторитаризма в съвремието ни. Нападките на Доналд Тръмп срещу украинците и президента им Володимир Зеленски само..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..