Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Галина Куртева: Лекарят трябва да определи необходимия биомаркер

"Не бива да го правим прибързано и на всяка цена"

| Интервю
Проф. Галина Куртева
Снимка: Елена Бейкова

"Да уточним кои биомаркери, от кого назначени и в какъв порядък. Много от тях може да са ни ненужни, ако нямаме съответната таргетна терапия". Това коментира пред БНР проф. Галина Куртева,  началник на Онкологичната клиника в болница "Света Екатерина", след като пациентски организации отново настояха генетичните изследвания на раково образувание - така наречената биомаркерна диагностика, да се поемат от Здравната каса.

България е единствената държава в Европейския съюз, в която не се заплащат с публични средства.

За всички биомаркери за всички видове рак, според изчисленията на пациентски организации, са нужни 15 милиона лева на година.

Трябва да изследваме всички биомаркери, но не забравяйте, че това е една огромна финансова тежест, напомни проф. Куртева.

"Да стъпим на здрава основа, че това е абсолютно полезно и удачно. Внимателно да преценим с кое да започнем. Да не започваме с всички диагнози, защото тогава ще настъпи финансов срив на Касата. 

Ние сме обезпечили искането на биомаркера с решение на онкокомитет, който е поне с трима медицински онколози. Не бива да го правим прибързано и на всяка цена, не бива да го правим за всичко и не трябва да разширяваме възможността понякога и за някакви търговски интереси".

Смисълът е лекарят, който води лечението, да определи точно кой е необходимия - за който има таргетно лечение, което ще бъде ефективно при съответния пациент, отбеляза още тя в предаването "Нещо повече". 

"Ние сме дискутирали почти десетилетие този проблем в Научното дружество по онкология. В никакъв случай не сме безучастни към това дали ще лекуваме правилно нашите пациенти. Очакваме скоро това решение да бъде прието.

Вероятно ще започнем с три локализации – туморите на белите дробове, колоректални и на гърдата. За да може, стартирайки тази програма, първо да видим каква е тежестта на тези биомаркери. Второ – да видим каква е целесъобразността и какво сме икономисали. Трето-като видим, че този проект работи, може да разширяваме и с други диагнози". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готвои нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..

публикувано на 21.02.25 в 22:34

Мъж е тежко ранен след намушкване с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

При нападение с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин тази вечер е бил тежко ранен един човек. Жертвата е откарана в болница. В петък вечерта между посолството на САЩ и Мемориала на Холокоста в Берлин един човек е бил тежко ранен с нож. Полицията и службите за спешна помощ са на мястото на инцидента с многобройни патрули, за да..

публикувано на 21.02.25 в 21:29