Това мнение изрази пред БНР Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия на Висшият съдебен съвет.
Изборите за професионалните квоти винаги са се провеждали преди тези за парламентарната, напомни тя.
"Законът като че ли дава възможност за малко по-кратки срокове за избор на парламентарната квота, отколкото на професионалната. Винаги съм се чудила защо не се провеждат едновременно."
В предаването "Преди всички" Дишева изказа опасения за непрозрачност в електронната система за гласуване.
"Имаше сериозни съмнения с опитите за подаване на гласове повече от 200 пъти (или 200 души) в сградата на ВАС. (…) Съдът реши, че няма достатъчно данни за отмяна на избора".
Вариантът за гласуване с хартиена бюлетина винаги стои, подчерта тя.
"Основният текст в ЗСВ е за гласуване с хартиена бюлетина!"
Има текст, който посочва, че може да има електронно гласуване. Въпросът е каква преценка ще направи ВСС за сега съществуващата система или за друга, отбеляза Атанаска Дишева.
Не било твърде трудоемко и времеемко изработването на нова система, смята тя.
2500 души е избирателното тяло на съдиите, гласуват 2200-2300 прокурори. Това не би трябвало да бъде процедура, която да се провежда месеци наред. Такова обсъждане ще се направи във ВСС, прогнозира Дишева.
Макар да изрази надежда изборът на нови членове на ВСС от съдийската квота да не е предизвестен, тя все пак посочи:
"Съдиите не че се умориха, а се обезвериха. Това е много по-страшно от умората".
По случая с несъстоялото се изслушване на съдия Мирослав Петров по казуса за отнемането на автомобила на Ивайло Цветков – Нойзи, Дишева нарече "разочароващо" това, че не се е събрал кворум в съдийската колегия, за да бъде изслушан Петров. Според нея сега "съдийската колегия тича след вятъра".
"Един съдия се оплаква пред кадровия си орган, че се чувства застрашен и усеща опити за оказване на влияние върху неговото вътрешно убеждение. Имаме задължение да се погрижим за независимостта на съдията и да кажем има ли той право да решава едно дело по своето вътрешно убеждение и по доказателствата".
По думите ѝ съдия Мирослав Петров е изложил "доста задълбочени мотиви защо в конкретния случай няма да изпълни закона".
Това, което прокурорът в най-добрия случай може да направи, е да отправи сигнал. Да обосновава теза, че съдия следва да бъде дисциплинарно наказан, считам за напълно недопустимо. Подобна преценка не е в правомощията на прокурор, подчерта Атанаска Дишева.
Не бива да се стига до конфликт между съдията и представители на сдружение "Ангели на пътя", каза още в заключение тя. Като изрази съпричастност с исканията и позицията на членуващите в сдружението, Дишева коментира, че "поставянето им в конкретния казус е тяхно нелегитимно използване".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Разследващият журналист Христо Грозев ще говори за руските хибридни атаки и заплахи в Европейския парламент в Брюксел на 22 април. Грозев ще участва дискусия в Специалната комисия за европейския щит за демокрацията съвместно с комисиите по външни работи и по сигурност и отбрана. Двама български евродепутати са заместващи членове на..
Министерският съвет увеличи със 190 милиона лева бюджета на програмата за компенсиране разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 милиона лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1, 179 милиарда лева. Измененията се..
Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" от ромски произход настояха за намесата на премиера Росен Желязков по случая със съборените от администрацията на район "Илинден" незаконни постройки, в които те живеят. "Искаме съдействие от господин Желязков, да излезе и да каже, защото ние сме български граждани. Не може в европейска държава..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на социалистическата партия от властта. Това каза пред БНР Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание и бивш лидер на БСП. Няма полза от това участие в управлението, освен за тези, които..
Столичният кмет назначи Богдана Панайотова за нов главен архитект на София. Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София Тя беше избрана, след като спечели конкурс за заемане на поста. В съобщението от Общината се посочва, че кметът възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието..
"Крайно време е за смяна на поколенията в ДПС. Всичко да се рестратира и да се изгради от основи - както някога. Нито един, който е имал финансово-икономически допирни точки, няма какво ново да предложи". Това заяви пред БНР политологът Мехмед Мехмед, след като фракцията на Ахмед Доган напусна управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си..
В условията на намален брой донорски ситуации и направени трансплантации на органи у нас, отговарящата за този процес дирекция в Изпълнителната агенция "Медицински надзор" е раздала бонуси на служителите си за 46 хиляди лева в рамките на година. Изпълнителният директор на агенцията Иванка Динева е получила над 30 хиляди лева допълнително..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..