Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

Йордан Кръстанов: Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини. Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи
"Не може да говорим само за веригите. На общинските пазари се вихри сериозна спекула. Там не продават производители, независимо че имат т.нар. зелено картонче за земеделски производители. Има една Наредба 18, която ги освобождава от задължението да имат касови апарати. С 1-2 декара, регистрирани като земеделски производители в населено място около града, получават маса на пазара и продават десетки тонове продукция без документи", алармира Йордан Кръстанов от Българската асоциация на оранжерийните производители по време на форум на Българската аграрна камара. 

Купувачите ценят личното отношение в малките магазини, делят храните на скъпи и евтини и качествени и некачествени. Повечето изразяват желание да купят българска храна, дори тя да е по-скъпа. 
"В момента български домат на пазара няма. Такъв има чак в края на април. На всички се е случвало - дори зимата да видите табела за български домат. Това смачква българския производител. Влиза вносна стока, а той си я продава със зеленото картонче като производител". 

По думите на Кръстанов пазарите продават с не по-малка надценка от веригите - в някои моменти над 60-70%, дори 100% надценка. Пазарите са язва, която също трябва да бъде контролирана, категоричен бе той. 

Според него промоциите в търговските вериги винаги са за сметка на производителя, а не на търговеца

"От веригите ни казват "Вашите продукти след това се развалят". Да - защото ни използват за кашони. Под регала половината продукция не се вижда, разваля се", коментира и Цветан Цеков от Камарата "Плодове и зеленчуци".

Димитър Пъчев, който е собственик на говедовъдна ферма, се оплака:

"Огромен проблем имаме с вносните млека и отказа на преработвателите по места да купуват българско прясно мляко с предтекст, че не могат да си продават продукцията и складовете им са пълни. В момента вносното мляко на рампа в България идва на 1,40 лв. без ДДС, а по места е 60 ст. от българска ферма. За качеството няма да говорим".

Българското производство намалява и става все по-неконкурентоспособно, смята бившият земеделски министър Кирил Вътев. 

Според него има жестока конкуренция - и между производителите, и между веригите.

Най-грубата грешка ще е ако някой тръгне да слага таван на цени и надценки и по административен път да регулира пазарни отношения, категоричен бе Вътев. По думите му обаче правила за доставка трябва да има.

"Проблемът е комплексен и трябва да се направят сериозни анализи по всички продуктови групи, по цялата агро-хранителна верига - от полето до масата".

Целия репортаж на Марта Младенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15