Нашият ден

от понеделник до четвъртък
от 8.15 до 11.00 часа

петък
от 8.15 до 10.00 часа


От 8 до 9 е времето за среща на различни гледни точки в опит да се надскочи информационния дневен ред и да бъдат открити значимите за обществото проблеми, които имат, разбира се, и своето актуално битие. В този час ще откриете:

• "Епизоди от живота" – кратки сцени от извънновинарското битие – срещи с хора, лични разкази, мнения, случки.
• "Темите на деня" – разговор с експерти и общественици за важните теми от края на предишния и от предстоящия ден.
• "Темата на деня" – актуална тема с различни гледни точки, сблъскващи се или допълващи се.

От 9 до 10 е времето на разказването на истории и на срещите (в "Разговорът") с онези хора, които водят света ни напред. Краят на часа е времето, в което същия този свят виждаме през погледа на редактора.


Вторият водещ застава пред микрофона в 10 часа, за да преведе слушателите през един публицистичен час, тръгващ от човешка история и търсещ дискусионно изследване на няколко територии:
• културно наследство (в понеделник в „Terra култура“),
• образование (във вторник в „Образованието влиза в час“),
• здравеопазване (в сряда в „Леге Артис“),
• икономика (в четвъртък в „Денят делово“).

Екип на предаването: Любомира Константинова, Таня Любенова, Александър Райчев, Мария Христова, Нина Цанева, Мартина Кръстева, Росица Александрова, Кирил Чобанов, Светлана Тодорова, Божидар Александров.

За връзка в студиото на предаването "Нашият ден" тел.: 02 865 95 60 (от 8.15 до 11 часа).

Публикации

Психичното здраве на децата днес

Според статистиката едно на всеки пет деца има проблем, свързан с психичното здраве. На телефон 112 от началото на 2020 година до ноември 2023 година са постъпили 144 576 сигнала. За същия период са издадени 13 600 заповеди за незабавна защита. Броят..

публикувано на 10.04.24 в 14:24
Галя Койчева

Философията на приобщаващия живот

Галя Койчева е майка на младеж с множествени затруднения, която вече 30 години подкрепя и защитава деца и хора с увреждания и техните семейства. Койчева има образование в психосоциалната сфера. Работи като психолог в Център за защитена заетост –..

публикувано на 10.04.24 в 12:15
Абдулрахман ал-Халиди

Абдулрахман ал-Халиди и съдбата на несвободния човек

Съдбата на несвободния човек, принуден да се върне там, където може да бъде убит, е темата на деня в "Нашият ден". Какво се случва със саудитския гражданин Абдулрахман ал-Халиди, който очаква решение на ВАС за отказа да му бъде предоставено убежище?..

публикувано на 10.04.24 в 09:49

Да скицираш къщи, за да ги запазиш в умовете на хората

Като млад архитект,  Румен Джагаров избира да тръгне по един по-особен път – скицира къщи, за да ги съхрани в умовете на хората. Джагаров, който живее в крайдунавското Ново село, разказва в "Нашият ден" за мисията, на която се е отдал след..

публикувано на 10.04.24 в 09:18

Завръщане в бъдещето: Създава се Българска космическа агенция

Големите космически открития вече не са само фантазия. Свързваме 12 април с повратни моменти в историята на изследването на Космоса . През 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, летял в Космоса. 20 години по-късно (1981) НАСА неслучайно избира..

обновено на 09.04.24 в 14:21
Едина Жолчак-Димитрова

Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България!

В рубриката "Мигранти с таланти" ви представям   Едина Жолчак-Димитрова от Унгария, която преподава унгарски език в катедрата по Класическа филология към Софийския университет, а по-рано е била лектор във Великотърновския и Шуменския университет...

публикувано на 09.04.24 в 13:21

Защо културата на "мейкърството" може да бъде решение?

Михайло Николич, съосновател на Център за споделени иновации "Резонатор" и "Технократи", изрази своята перспектива за културата на мейкърството в рубриката “Време за наука“ на предаването "Нашият ден". Той подчерта връзката и разликите между..

обновено на 09.04.24 в 12:49
Археокомплекс

"Долината на тракийските царе" вече е отворена за посетители

Археологическият комплекс "Долината на тракийските царе" е първият по рода си туристически атракцион, който представя тракийската култура. В непосредствена близост до него се намират тракийските гробници Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и..

публикувано на 09.04.24 в 11:20
Наградените победители в конкурса

Как рисуват гората децата днес?

Гората, която се простира пред нас, е не само източник на живот, но и обща отговорност, споделя Оля Генова, представител на Природен парк "Врачански Балкан". Тазгодишната Седмица на гората започна на 1 април, но инициативите все още продължават. Те са..

обновено на 09.04.24 в 10:24
Българското школо „Розова долина“ в Лондон

НДФ "13 века България" в подкрепа на неделните училища зад граница

Националният дарителски фонд "13 века България" ще подкрепи неделните училища на българските общности в чужбина . Сесията за финансово подпомагане е озаглавена  "Език свещен на моите деди…" – да подкрепим изучаването на българския език в неделните..

публикувано на 09.04.24 в 10:00