Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радикално преосмисляне на „Братя Карамазови“

На 16 и 23 февруари от 16.00 часа Радиотеатърът ще представи „Долината на смъртната сянка“ по „Братя Карамазови“ от Фьодор М. Достоевски

Част от оригиналния ръкопис на „Братя Карамазови“ с бележки и рисунки, направени от самия Достоевски

В продължение на две последователни недели Радиотеатърът ще  представи радиопроектът на Георги Тенев, Маргарита Младенова, Иван Добчев и Асен Аврамов „Долината на смъртната сянка“ по „Братя Карамазови“. Достоевски започва да нахвърля първите си бележки върху романа „Братя Карамазови“ през април 1878 година, но този последен роман постепенно „поглъща“ не малко и не малки части от писани - довършени и недовършени произведения от доста по-ранни години. През октомври 1877 година Достоевски споменава в дневника си за "литературно произведение, което незабележимо и неволно приема форма вътре в мен през тези две години". През май 1878 г., три-годишният син на Достоевски Альоша умира от епилепсия, състояние, наследено от баща му. Скръбта на бащата е пронизала целия роман. Достоевски дава името Альоша на героя си, който създава като носител на качества, към които самият той се стреми и се е възхищавал. Трагичната загуба на сина е намерила отражение и в историята на капитан Снегирьов и сина му Илюша.
Програма „Достоевски“ на Театрална работилница "Сфумато" започва през 2002 г., а през 2003 първата част на проекта „Альоша“ е представена на фестивала в Нанси. Ето какво казва френската рецензия на Жерар Шабю от L'EstRepublicain: Театър „Сфумато” от България радикално преосмисля „Братя Карамазови”. Това е апокалипсис по Достоевски.... От „Братя Карамазови” драматургът Георги Тенев и режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев са запазили, според израза на българския философ Калин Янакиев, само един несюжетен диалог, в който всички, говорейки един на друг, всъщност говорят през този конкретен друг на трансцендентността”... В този смисъл, за сметка на нишката на историята, изборът на българския драматург дълбае в сърцето на същността. Той радикализира словото на автора, но също го и осветлява, кара ни да докоснем с пръст патетичните му духовни състояния.
Както винаги при театър „Сфумато“, формата, много изпипана, е в служба на същността. Картините са великолепни: бдението над мъртвеца, каруцата със сеното, символизираща леглото, което си застила сладострастието, голямата маса на Иван, която се сгъва като челюст на насекомо. Играта на актьорите, която преминава през истинско разголване на душите и понякога на телата, е изключителна. Те са сякаш обитавани от демоните на съмнението, на отчаянието, на екзалтацията, на жестоката ярост и на блаженството... Този спектакъл ще се запомни като НТО, неидентифициран театрален обект.“
Радиоверсията на „Альоша“, първа част на „Долината на смъртната сянка“, е направена през 2005 г. и в нея участват Красимир Доков, Деян Донков, Светлана Янчева, Христо Петков, Цветан Алексиев, Мирослава Гоговска, Маргита Гошева, Йордан Биков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31
 Антон Митов и Елена Веселинова

Антон Митов представя: Елена Веселинова, студентка

Елена Веселинова е втори курс студентка по медицина в СУ "Климент Охридски". Стипендиант е на програма "Готови за успех" и е одобрена за научен обмен в Тунис, където ще прекара един месец в отделение по Имунология. За разликите между поколенията, франкофонията и социалните текстове на френския певец Струмая. Размисли за феминизма и отношението..

публикувано на 03.06.24 в 09:02
Калина Иванова, Габриела Петрова и Виктория Бакърджиева

"Вълшебната градина" и нейната хармонията с архитектурата

Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова , Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата..

публикувано на 03.06.24 в 08:32
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05