Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от личния музей

Доц. д-р Николай Марков
Всяка къща, всеки дом, си има своя история. В някой шкаф или чекмедже са натрупани документи, снимки – все свидетелства за събития, красиви моменти, победи и семейни драми на любими хора или на цели поколения, за които вече почти никой не си спомня нищо. Но някои от нас – случайно или не – откриват между редовете мечтите, стремежите, морала на едно друго време и тогава от захвърлените предмети и купищата пожълтели страници, те създават своя личен музей. И той се отблагодарява, като ни среща с едни други съдби и с едни други хора от друго време, но вървели по същия, по нашия път.
Днес истории от личния музей разказва доц. д-р Николай Марков, от Националния исторически музей – отдел „Археология”. И както той споделя – „Преминал съм по цялата стълбица на музейната йерархия – от най-ниското до най-високо стъпало...” Освен това е работил по създаването на няколко постоянни музейни експозиции (на музея на текстилната индустрия в Сливен, на градския музей на Чипровци, както и на раздели от експозицията на НИМ, в старата и в новата му сграда), на десетки изложби, представяни у нас и в чужбина. Това му дава възможност да добие представа за всички аспекти на музейната работа. Автор е на около 11 книги, 220 научни публикации и доклади, изнасяни предимно на международни научни форуми, по история на техниката, по история на религиите и вярванията, археология и други теми.
Редактира две периодично излизащи списания – главен редактор е на „Нумизматичен бюлетин” и списанието „Будител” (раздел археология); научен секретар на Известията на Национален исторически музей.
Особено много време отделя на публикуването на извори за историята по специфични, сравнително слабо проучвани теми у нас – за рударството и металургията, за византийски Константинопол, за монетното дело на Балканите; а в това число и две хроники, (изцяло – хрониката на Робер дьо Клари с разказ за Четвъртия кръстоносен поход и подбрани откъси от анонимна френска хроника от края на ХІІІ в. с разказ за делата на латинските императори в Константинопол).
А защо прекият потомък на един почти национален герой – Марко Тотев – е решил да се отдаде на колекционерството и на музейното дело, научаваме от историите на личния музей на нашия гост – Николай Марков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Carpe diem – изложба живопис на Георги Щърбев в галерия "Астри"

От Града на седемте тепета до Града на седемте хълма – от Пловдив до Рим и Помпей – един художник грабва мига (Carpe diem*), за да го претвори във вечност и обратното – да превърне вечността в миг.  Георги Щърбев гостува с изложбата си Carpe diem на столичната галерия "Астри“.  Ето какво пише за твореца галеристката Вихра Пешева:  "Той е роден и..

публикувано на 14.05.24 в 15:45

"Двама" на Станислав Памукчиев – от днес в галерия "Арте"

Вгалерия "Арте" от днес е подредена самостоятелната изложба на художника проф. Станислав Памукчиев. Изложбата е озаглавена "Двама" и включва 12 живописни платна и подготвителни рисунки към интерпретираната тема. Интригуващото в случая е, че изложбата "Двама" неочаквана авторефлексия, различно лице на този утвърден в нашето съвременно изкуство..

публикувано на 14.05.24 в 15:22

Фентъзи жанрът се завръща в българското кино с рецепта за магия

Приказното и вълшебното оживяват на големия екран в късометражния филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия" . Как фентъзи жанрът се завръща на територията на българското кино и каква е рецептата за магия – разказва Ралица Цветкова в "Нашият ден". Цветкова, която се превъплъщава в ролята на таласъма Вакул, споделя, че самият творчески процес е..

публикувано на 14.05.24 в 09:35

SoFest ще зарадва столичните меломани този месец

Фестивалът SoFest радва столичните меломани и техните гости със симбиоза от изкуства на високо ниво вече седма година, а този път – в цели три издания. Организаторите се движат през сезоните мощно, уверено и обмислено, като се въздържат от експанзивно взети решения и залагат на градска култура и музика, които следват европейските стандарти. Проявите..

публикувано на 13.05.24 в 14:40

Петър Стоянович: За ненужната носталгия и необходимата история

На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния..

публикувано на 13.05.24 в 12:57