Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Субатомен памфлет – що е то?

Снимка: mytwostotinki.com

Аворката на книгата за възрастни и деца, интересуващи се от трансдисциплинарно мислене „Котката на Шрьодингер – субатомен памфлет в реално време“, се нарича Милена Николова. Родена е в София и израснала в България, Германия и Швейцария. Пише на български, немски и английски. Завършва американистика и скандинавистика в Берлинския университет „Хумболт“. Милена Николова работи като журналист в областта на съвременното изкуство и като преводач и постпродуцент на игрални филми. Художници на книгата са цялото семейство Виктор Мухтаров, Тита Койчева и Сава Мухтаров.
Котката на Шрьодингер е мисловен експеримент от квантовата механика, представен от Ервин Шрьодингер през 1935 г., с цел да покаже, че пренасянето на понятия от квантовата механика в макросистемите, например обекти с размерите на котка, създава неочаквани проблеми
, се пояснява в книгата. Котката, главен герой в нея, освен влечение към науката и неочакваните й връзки със света наоколо, се увлича от римите и обича свободата да прескачаш в различни светове, както в различни дворове. Парадоксалната ситуация на котето, (което само по себе си е само една парадоксална мисъл на един учен) го подтиква към самоанализ на много различни нива. Оказва се, че състоянието на междинност и неопределеност има своите предимства, пише в анотацията на книгата. Мяу, казва котката и съобщава някой закон на физиката, но не буквално, а в шеговита форма. Едва ли може точно да се обясни и разкаже тази странна и иронична книга. Най-добре е да се опитате да вземете участие в този мисловен експеримент и тогава да усетите ще има ли ефект върху вас. Премиерата на „Котката на Шрьодингер – субатомен памфлет в реално време“ ще бъде в сряда, 27 януари, от 19 часа, не носете живи котки, защото там ще получите „загадъчният отговор на котето“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44