Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-коледната приказка на Андерсен пред и на Коледа в Семейно радио

БНР Новини
Илюстрация: Ханс Ерик Расмусен

От декември 1845 година, когато е била публикувана за първи път, до декември 2016 г. и до още много и много месеци декември, бъдни вечери и коледи напред във времето „Малката кибритопродавачка“ ще звучи като любимата песен, съчетаваща прекрасна и тъжна поезия, неизменно трогваща музика и послание за съкровенност. Тази приказка за умиращите мечти и надежди, за невъзможността на бляновете и крехкостта на щастието внася естествено елемента на размисъл, осмисляне и прозрения в атмосферата на празниците. При това намира своя собствен път да стигне и провокира всяко поколение. Както повечето от приказните шедьоври на Ханс Кристиан Андерсен, „Малката кибритопродавачка“ дава храна за интерпретация на слушатели от най-крехка до зряла възраст и даже успява да построи мост между тях.

Нашата постановка е направена през 2004 година по превода на Светослав Минков и драматизацията на Богдана Костуркова от режисьора Бианка Бенковска. Участват: Таня Масалитинова, Катрин Михайлова, Анриета Далова, Тодор Димитров, Георги Георгиев и Сивина Сивинова.

А ето още две от десетките интерпретации на приказката по света, които препоръчваме:
През 2007 американският композитор Дейвид Ланг / David Lang превръща в пост-минималистичен стил „Малката кибритопродавачка“ в „Пасион за четири солови гласа“: сопран, алт, тенор и бас, и перкусии, като създава това произведение специално за Пол Хилиър и неговия ансамбъл „Театър на гласове“. Композицията е носител на наградата „Пулицър“ за музика през 2008 година. Тук е хоровото изпълнение на Пасиона „Малката кибритопродавачка“ от INDIANA UNIVERSITY JACOBS SCHOOL OF MUSIC.
През 2005 Erasure направиха музикално видео със заглавие Breathe върху най-коледната андерсенова приказка.

А нашето аудио ще чуете в две части на 24 и 25 декември в Семейно радио.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00