Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корупцията и личната отговорност

БНР Новини
Снимка: архив

България за поредна година остава най-корумпираната страна в ЕС. Това сочат новите данни от Индекса за възприятие на корупцията за 2016 г. Няма напредък, а все повече изоставаме. Това показва нуждата от спешни мерки в политиките за противодействие на корупцията. Трябва да се поеме отговорност и ясен ангажимент за реформи в институциите. Основните причини за това се коренят в неспазването на законодателството, неефективна наказателна политика, липса на ефективни санкции и наказания за корупция на всички етажи на властта.
Колко хора са осъдени или наказани за корупция? Хората искат справедливост!
Тези негативни фактори водят до несигурност, отчаяние, липса на перспектива, което мотивира младите хора да напускат страната. Постоянните корупционни скандали на различни нива станаха ежедневие. Време е да се търси лична отговорност за извършваните нарушения, които подкопават демократичните устои на страната.
Корупционните практики са завладяли държавните институции, което може да застраши националната сигурност на страната. Можем да се справим и вярвам, че новото правителство ще направи това.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос..

обновено на 22.05.24 в 09:19

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44