Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Лозанов:

Хакерските атаки доказват, че българските медии се справят достойно с отразяването на войната

Сайтовете на редица български медии бяха хакнати на 6 март

| обновено на 07.03.22 в 10:15
Снимка: БГНЕС

Свидетели ли сме на прекрачване на граници в отразяването на военните конфликти в Украйна? 

Сайтовете на редица български медии бяха хакнати на 6 март. На мястото на техните плеъри се появи меме с Путин. Става дума за илюстрация, на която Путин е гримиран като Мерилин Монро в Анди Уорхол стил, на фона на прайд знамето, съобщава boulevardbulgaria.bg..

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Георги Лозанов:

“Няма съмнение, че в хакерските атаки има заплаха. Това създава усещането, че никой не е извън войната, всеки е под угрозата на тази агресорска сила. Тези телевизии застанаха на страната на жертвите и агресорът реагира.

Хакерските атаки доказват, че българските медии се справят достойно с това да застанат на страната на жертвите. В такава ситуация, единствената справедлива страна е тази. От момента, в който започнаха да загиват невинни хора, цивилни хора, даже гласът на пропагандата вече не звучи.

Двете гледни точки можеха да имат сблъсък до момента, в който не загиват цивилни. От този момент нататък престава да има послание, вече има сблъсък на тела.

Българските медии във всички тези дни, в които тече войната, я отразяват по едни професионален и емпатичен начин.  Когато се стигне до конкретните хора и видиш тяхното страдание и безизходица, провалени животи, тогава вече войната добива истинската си медийната картина.“

Къде е границата?

“Тук винаги има този риск – да показваш страданието така, че самото му показване да го усилва. До момента не съм бил свидетел на някакви особено драстични в тази посока медийни картини. По-скоро виждам обратното, тези хора имат потребност срещу тях да застане някой, който да ги разбира и те искат да говорят пред него. Даването на трибуна на жертвите в този момент е успокояващо и подкрепящо.“

Социалните мрежи

“Медиите застанаха на страната на жертвите, обратната страна на агресора се оттегли в интернет и социалните медии, защото все повече започва да звучи само там. В началото кремълските тролове продължаваха да имат достъп до медийната сцена и да се опитват да защитават гледната точка на агресора, но мисля, че постепенно стана ясно, че това е неудържимо и все по-малко звучат.

Доколкото си давам сметка, пропагандата на Кремъл има голямо значение вътре в Русия, тъй като големият риск за Путин и неговата политика е собственото му население да въстане, затова е много важно пропагандата да удържа една картина, която да предпазва Путин от вътрешен бунт на хората. Затова там бяха спрени определени медии и комуникативни възможности. Там, ако кажеш думата „война“, вече се предвижда затвор.“

Временно беше спряно излъчването на руски канали у нас

“Винаги съм защитавал правото на всяко мнение да бъде изказано. Къде е границата? Всяко мнение може да бъде изказано публично, ако не е престъпление.

Ако ти си обявил и си приел, че избиването на цивилни хора в момента в Украйна е престъпление, тогава неговата защита и пропаганда също е престъпление. Това не е информиране, а защита на тези действия.“

Паниката за горивата

“Предизвикването и насочването на страховете може да бъде политически капитал. Тази политика обаче и икономически интерес, които се възползват от това, извършват посегателство върху човешките права и и изобщо върху човека.“

 Чуйте целия разговор в звуковия фал.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50