Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Лозанов:

Хакерските атаки доказват, че българските медии се справят достойно с отразяването на войната

Сайтовете на редица български медии бяха хакнати на 6 март

| обновено на 07.03.22 в 10:15
Снимка: БГНЕС

Свидетели ли сме на прекрачване на граници в отразяването на военните конфликти в Украйна? 

Сайтовете на редица български медии бяха хакнати на 6 март. На мястото на техните плеъри се появи меме с Путин. Става дума за илюстрация, на която Путин е гримиран като Мерилин Монро в Анди Уорхол стил, на фона на прайд знамето, съобщава boulevardbulgaria.bg..

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Георги Лозанов:

“Няма съмнение, че в хакерските атаки има заплаха. Това създава усещането, че никой не е извън войната, всеки е под угрозата на тази агресорска сила. Тези телевизии застанаха на страната на жертвите и агресорът реагира.

Хакерските атаки доказват, че българските медии се справят достойно с това да застанат на страната на жертвите. В такава ситуация, единствената справедлива страна е тази. От момента, в който започнаха да загиват невинни хора, цивилни хора, даже гласът на пропагандата вече не звучи.

Двете гледни точки можеха да имат сблъсък до момента, в който не загиват цивилни. От този момент нататък престава да има послание, вече има сблъсък на тела.

Българските медии във всички тези дни, в които тече войната, я отразяват по едни професионален и емпатичен начин.  Когато се стигне до конкретните хора и видиш тяхното страдание и безизходица, провалени животи, тогава вече войната добива истинската си медийната картина.“

Къде е границата?

“Тук винаги има този риск – да показваш страданието така, че самото му показване да го усилва. До момента не съм бил свидетел на някакви особено драстични в тази посока медийни картини. По-скоро виждам обратното, тези хора имат потребност срещу тях да застане някой, който да ги разбира и те искат да говорят пред него. Даването на трибуна на жертвите в този момент е успокояващо и подкрепящо.“

Социалните мрежи

“Медиите застанаха на страната на жертвите, обратната страна на агресора се оттегли в интернет и социалните медии, защото все повече започва да звучи само там. В началото кремълските тролове продължаваха да имат достъп до медийната сцена и да се опитват да защитават гледната точка на агресора, но мисля, че постепенно стана ясно, че това е неудържимо и все по-малко звучат.

Доколкото си давам сметка, пропагандата на Кремъл има голямо значение вътре в Русия, тъй като големият риск за Путин и неговата политика е собственото му население да въстане, затова е много важно пропагандата да удържа една картина, която да предпазва Путин от вътрешен бунт на хората. Затова там бяха спрени определени медии и комуникативни възможности. Там, ако кажеш думата „война“, вече се предвижда затвор.“

Временно беше спряно излъчването на руски канали у нас

“Винаги съм защитавал правото на всяко мнение да бъде изказано. Къде е границата? Всяко мнение може да бъде изказано публично, ако не е престъпление.

Ако ти си обявил и си приел, че избиването на цивилни хора в момента в Украйна е престъпление, тогава неговата защита и пропаганда също е престъпление. Това не е информиране, а защита на тези действия.“

Паниката за горивата

“Предизвикването и насочването на страховете може да бъде политически капитал. Тази политика обаче и икономически интерес, които се възползват от това, извършват посегателство върху човешките права и и изобщо върху човека.“

 Чуйте целия разговор в звуковия фал.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Авджиева

Жената предприемач у нас: Синхрон между професия, семейство и социална ангажираност

Денят на жената предприемач се чества в 144 държави и 65 университета и институти по целия свят. Този празник се отбелязва от ООН и се подкрепя от Камарата на представителите в САЩ, като е официално признат от кметовете на градове като Ню Йорк, Лос Анджелис и Филаделфия. През 2024 г. Денят на жената предприемач ще бъде честван в България на 19..

обновено на 18.11.24 в 11:13

Стипендия "Соня Терзийска“ се провежда за девета поредна година

Конкурсът за стипендия "Соня Терзийска" е предназначен за ученици от област Благоевград с изявени интереси и постижения в областта на биологията, химията и екологията. Тази ежегодна инициатива се организира от сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура" и отбелязва деветото си издание през 2024 г. Стипендията има за цел да почете..

обновено на 18.11.24 в 09:47

Може ли да служим на Бога и на мамона

Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..

публикувано на 17.11.24 в 09:40

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00