Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Лозанов:

Хакерските атаки доказват, че българските медии се справят достойно с отразяването на войната

Сайтовете на редица български медии бяха хакнати на 6 март

| обновено на 07.03.22 в 10:15
Снимка: БГНЕС

Свидетели ли сме на прекрачване на граници в отразяването на военните конфликти в Украйна? 

Сайтовете на редица български медии бяха хакнати на 6 март. На мястото на техните плеъри се появи меме с Путин. Става дума за илюстрация, на която Путин е гримиран като Мерилин Монро в Анди Уорхол стил, на фона на прайд знамето, съобщава boulevardbulgaria.bg..

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Георги Лозанов:

“Няма съмнение, че в хакерските атаки има заплаха. Това създава усещането, че никой не е извън войната, всеки е под угрозата на тази агресорска сила. Тези телевизии застанаха на страната на жертвите и агресорът реагира.

Хакерските атаки доказват, че българските медии се справят достойно с това да застанат на страната на жертвите. В такава ситуация, единствената справедлива страна е тази. От момента, в който започнаха да загиват невинни хора, цивилни хора, даже гласът на пропагандата вече не звучи.

Двете гледни точки можеха да имат сблъсък до момента, в който не загиват цивилни. От този момент нататък престава да има послание, вече има сблъсък на тела.

Българските медии във всички тези дни, в които тече войната, я отразяват по едни професионален и емпатичен начин.  Когато се стигне до конкретните хора и видиш тяхното страдание и безизходица, провалени животи, тогава вече войната добива истинската си медийната картина.“

Къде е границата?

“Тук винаги има този риск – да показваш страданието така, че самото му показване да го усилва. До момента не съм бил свидетел на някакви особено драстични в тази посока медийни картини. По-скоро виждам обратното, тези хора имат потребност срещу тях да застане някой, който да ги разбира и те искат да говорят пред него. Даването на трибуна на жертвите в този момент е успокояващо и подкрепящо.“

Социалните мрежи

“Медиите застанаха на страната на жертвите, обратната страна на агресора се оттегли в интернет и социалните медии, защото все повече започва да звучи само там. В началото кремълските тролове продължаваха да имат достъп до медийната сцена и да се опитват да защитават гледната точка на агресора, но мисля, че постепенно стана ясно, че това е неудържимо и все по-малко звучат.

Доколкото си давам сметка, пропагандата на Кремъл има голямо значение вътре в Русия, тъй като големият риск за Путин и неговата политика е собственото му население да въстане, затова е много важно пропагандата да удържа една картина, която да предпазва Путин от вътрешен бунт на хората. Затова там бяха спрени определени медии и комуникативни възможности. Там, ако кажеш думата „война“, вече се предвижда затвор.“

Временно беше спряно излъчването на руски канали у нас

“Винаги съм защитавал правото на всяко мнение да бъде изказано. Къде е границата? Всяко мнение може да бъде изказано публично, ако не е престъпление.

Ако ти си обявил и си приел, че избиването на цивилни хора в момента в Украйна е престъпление, тогава неговата защита и пропаганда също е престъпление. Това не е информиране, а защита на тези действия.“

Паниката за горивата

“Предизвикването и насочването на страховете може да бъде политически капитал. Тази политика обаче и икономически интерес, които се възползват от това, извършват посегателство върху човешките права и и изобщо върху човека.“

 Чуйте целия разговор в звуковия фал.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26