Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лилия Старева:

Фолклорът е детството и детското мислене

| обновено на 26.04.22 в 14:08
Снимка: Венета Николова

Как изглеждат богатството и мъдростта на предците ни през призмата на сегашните поколения?

Темата коментира в “Нашият ден“ Лилия Старева, доктор по философия, литератор, фолклорист и писател. Тя е и председател на Фондация "Детето и фолклора":

“Фолклорът е детството и детското мислене, и желание да се възприеме този огромен свят чрез една приказка, чрез едно чудо. Благодарение на фолклора можем да се развиваме като личности и да бъдем родолюбиви българи.

С фондация “Детето и фолклора“ работим много с деца от различни училища и възрастови групи. Те имат нужда да им бъде обяснено, да им бъде разяснена цялата символика на нашата празничност, която е много богата, силна и разбираема, защото е близо до тях.

Трябва да се вгледат и да усетят, дори без много думи, каква е същността на празника – той не е в подаръците, не е в покупките, не е в трапезата.

Митологията и приказността е много близко до детската психика, до усещането за чудо и вълшебство, за героя, който трябва да извърви определен път. Това е лесно и разбираемо за децата, въпросът е те да имат достъп, да имат по-често срещи с тази митологична приказност, която е вплетена много силно в обичаите и ритуалите.

Почти във всеки обичай и ритуал има едно магическо приказно действие, което трябва да се усети от децата, дори и от възрастните трябва да се усеща, защото възрастните са загубили това чувство за чудо и вяра в чудесата.“

Има ли необходимост от предмет, насочен към българската традиция бит и култура?

“Мнението ми е, че това е важен момент от нашата култура. Тя не е просто една традиционна култура, останала в миналото. Тя съдържа много ценности, послания и съвети за добро живеене. Съдържа една подредена ценностна система, от която децата ни имат нужда.“

Конкурсите

“Едно от нещата, които продължават да поддържат фондацията най-дълго, е конкурс  “Българската народна мъдрост“ – това са илюстрации на пословици, поговорки, басни, митове, легенди и приказки.

Другото нещо, което сме правили, е “Фолклорна библиотека“, което отново е конкурс с деца от цялата страна за събиране на фолклорни образци. До четвърти клас, първата възрастова група, децата много добре рисуват и добре се вкарват в образността на фолклора. Детските илюстрации са много красиви и любопитни.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32

СУ предлага магистърска програма, сертифицирана от Международната агенция за атомна енергия

С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..

публикувано на 27.01.25 в 10:24