Как изглеждат богатството и мъдростта на предците ни през призмата на сегашните поколения?
Темата коментира в “Нашият ден“ Лилия Старева, доктор по философия, литератор, фолклорист и писател. Тя е и председател на Фондация "Детето и фолклора":
“Фолклорът е детството и детското мислене, и желание да се възприеме този огромен свят чрез една приказка, чрез едно чудо. Благодарение на фолклора можем да се развиваме като личности и да бъдем родолюбиви българи.
С фондация “Детето и фолклора“ работим много с деца от различни училища и възрастови групи. Те имат нужда да им бъде обяснено, да им бъде разяснена цялата символика на нашата празничност, която е много богата, силна и разбираема, защото е близо до тях.
Трябва да се вгледат и да усетят, дори без много думи, каква е същността на празника – той не е в подаръците, не е в покупките, не е в трапезата.
Митологията и приказността е много близко до детската психика, до усещането за чудо и вълшебство, за героя, който трябва да извърви определен път. Това е лесно и разбираемо за децата, въпросът е те да имат достъп, да имат по-често срещи с тази митологична приказност, която е вплетена много силно в обичаите и ритуалите.
Почти във всеки обичай и ритуал има едно магическо приказно действие, което трябва да се усети от децата, дори и от възрастните трябва да се усеща, защото възрастните са загубили това чувство за чудо и вяра в чудесата.“
Има ли необходимост от предмет, насочен към българската традиция бит и култура?
“Мнението ми е, че това е важен момент от нашата култура. Тя не е просто една традиционна култура, останала в миналото. Тя съдържа много ценности, послания и съвети за добро живеене. Съдържа една подредена ценностна система, от която децата ни имат нужда.“
Конкурсите
“Едно от нещата, които продължават да поддържат фондацията най-дълго, е конкурс “Българската народна мъдрост“ – това са илюстрации на пословици, поговорки, басни, митове, легенди и приказки.
Другото нещо, което сме правили, е “Фолклорна библиотека“, което отново е конкурс с деца от цялата страна за събиране на фолклорни образци. До четвърти клас, първата възрастова група, децата много добре рисуват и добре се вкарват в образността на фолклора. Детските илюстрации са много красиви и любопитни.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg