Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щерьо Ножаров: “Брутна минимална работна заплата“ е легален термин от директивата на ЕС

| обновено на 21.12.22 в 13:55
Снимка: bia-bg.com

Депутатите от парламентарната Социална комисия оставиха на правителството да определи размера на минималната работна заплата за 2023 година. Те гласуваха на второ четене промени в приети на първо четене на 8 декември поправки в Кодекса на труда.
По предложение на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" те решиха в закона да се запише понятието "брутна минимална работна заплата", което означава, че в размера ѝ вече ще влиза и така нареченият "клас прослужено време". 

“Нека първо да разсеем някои съмнения и митове по отношение на термина “брутна минимална работна заплата“. Това е легалент термин от директивата за адекватните минимални работни заплати в ЕС, а от България се очаква да го приложи“, казва в ефира на “Нашият ден“ икономистът доц. Щерьо Ножаров.

“За мен беше много учудващо, когато се повдигнаха съмнения в комисията – какво се включва в брутната минимална заплата, как това трябва да се приложи, България като член на ЕС просто е длъжна да прилага директивата. И след като този термин е записан изрично в нея, въпросът дали трябва да се приложи не трябва да се поставя. 

Поне в останалите държави от ЕС брутната минимална работна заплата съдържа всички периодични плащания, не инцидентните, а всички периодични добавки към основната заплата“, казва още той в интервю за БНР.

“Друго важно нещо в този дебат е прието на първо четене – минималната работна заплата да се определя автоматично като 50% от средната, също противоречи на директивата, както и на конвенция 131 на Международната организация на труда.

Акцентът на директивата и на конвенцията е да насърчава социалния диалог. Т.е. Възнагражденията да бъдат определяни от социалните партньори – държава, синдикати и роботодатели, а една формула практически изключва и изтрива от законодателството социалния диалог, което е недопустимо“, казва още той и заявява:

“Само тези две неща са достатъчни, за да се каже, че трябва много внимателен дебат за това как да въведем директивата. Имаме две години да я транспонираме и приложим“.

“Минималните работни заплати в последните 10 години нарастват между 9 и 10%, а средната работна заплата тази година нарастна с 15%. В България доходите не са замразени. България е една от трите държави, чиито заплати нарастват с най-бърз темп в ЕС.

Има една голяма грешка в концепцията за увеличаване на доходите у нас, която последните парламенти заради популизъм и чести политически промени прилагат. Те смятат, че доходите трябва да се увеличават на база на бюджетен дефицит, т.е. на база натрупване на дългове. Във всяка държава по света доходите се увеличават на база реализиран икономически растеж“, акцентира още икономистът в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво представлява заповедното производство

Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс?  Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..

публикувано на 14.02.25 в 14:55
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние с психично заболяване?

Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..

публикувано на 14.02.25 в 12:40

Непобедимият победител Виктор Асенов

Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...

публикувано на 14.02.25 в 10:24

Импулсът в мен: Празни думи

Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..

публикувано на 13.02.25 в 12:09
Веселин Савов

Виното е любов и любовта е вино

За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..

публикувано на 13.02.25 в 10:26