Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова

За лекарските грешки и съдебната практика

Какви са правата на гражданите в сферата на здравеопазването?

адв. Мария Петрова
Снимка: Ани Петрова

Какви са правата на гражданите в сферата на здравеопазването? Що е то лекарска грешка? 

Има над 207 опита за дефиниция на това, което обществото нарича "лекарска грешка". Според общественото здраве и анализите в тази сфера в Европа, по последните направени доклади, се приема, че между 12 и 16% от хората, които са търсили по някакъв повод медицинска помощ, са станали "жертва", докато статистиката за загуба на живот вследствие на лоша медицинска практика (примерно в САЩ) варира между 4-6%. В България нямаме адекватна база данни, за да направим релевантно проучване.

За лекарските грешки и съдебната практика в "Законът и Темида" своя коментар прави адв. Мария Петрова, експерт по медицинско право, консултант на предаването.

"Добре работещата система на здравеопазване е тази, в която не вземат превес нито пациентските права, нито лекарските задължения, а пациентите и лекарите на една, образно казано, добре постлана пътека от адекватни правни норми вървят ръка за рака и се борят срещу болестта и се опитват максимално добре да запазят живота и здравето на хората.

Сред основните проблеми на здравеопазването са липсата на дългосрочна стратегия, защото при всяка една смяна на управление наблюдаваме различни процеси, които се отразяват негативно и на работещите в сферата, и на пациентите. На второ място, неадекватният контрол както от страна на държавата, така и лош контрол от институциите. На трето място – архаични, недоразвити и лошо комуникирани практики между лекари и пациенти. И на четвърто място, може би, е начинът на финансиране в системата на здравеопазване и това, че се дават предпоставки за немалко злоупотреби, които ние после виждаме като неща, които обществото нарича "лекарска грешка".

Необходимо ли е да има нова здравна политика, има ли изградена стратегия в здравеопазването, дългосрочна визия и адекватна ревизия на нормативните актове в сферата на здравеопазването – чуйте пълното интервю с адв. Мария Петрова в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40

За какво най-често се обаждат хората на "Линията за алкохол и други зависимости"?

Вече петнайсет години у нас функционира уникалната по рода си телефонна линия за наркотици, алкохол и хазарт, която предлага безплатни консултации .  Тази инициатива е под егидата на Асоциацията за рехабилитация на зависими (АРЗ) "Солидарност", която е единствената в България, предлагаща подобен вид помощ. В интервю по темата за националното..

обновено на 14.05.24 в 10:23