През 2000 г. службата „Гражданска защита” у нас е девоенизирана. Днес нейните функции се изпълняват от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. Така възниква необходимостта новата цивилна структура да има свой учебен център. От 2005 г. в град Монтана функционира Международен център за професионално обучение на спасители при бедствия, аварии и катастрофи. В него се подготвят професионалисти от цялата спасителна система в страната, провеждат се и тренировки на международни формирования. Тренировъчната база на центъра е разработена за обучение в реални условия при всички видове бедствия, аварии и катастрофи. Има например симулатори за наводнения, земетресения, за химически аварии, автомобилни катастрофи и т.н. Това дава възможност спасителните групи да достигнат високо ниво на професионализъм в случай на аварийна ситуация. Директорът на центъра Николай Пенчев пояснява, че в него едновременно могат да бъдат обучени над сто аварийни екипа с общо 500 души личен състав.
„Към момента работим по няколко международни проекта – споделя г-н Пенчев. – От 2010 г. ние сме регионален център на НАТО за обучение по Международната програма за ядрена, химическа и биологическа защита. А през октомври тази година успешно се проведе първият пилотен курс, в който участваха представители от 13 държави. Също така работим съвместно с консорциум от Дания и Холандия за обучение при бедствия, аварии и катастрофи по модулите на ЕС. Участваме с шест държави и в международен проект, чиято цел е производството на ново оборудване с цифрови технологии за спасители и пожарникари. То ще се тества в центъра през 2012 г. Провеждаме и съвместна дейност със Съвета за сигурност на ООН за обучение на спасители от развиващите се държави.”
© Снимка: Анна Капитанова
През октомври в Центъра в Монтана се обучаваха служители от Силите за сигурност на Република Косово. Курсът премина на два етапа – теоретична и практическа част, като всички получиха и медицинска подготовка. Обучението завърши с изпит и връчване на сертификати по специалност „Търсене, спасяване на хора и извършване на аварийно-възстановителни работи”. Николай Пенчев е на мнение, че друг такъв център на Балканите в момента няма и че специалистите в Монтана биха могли да помогнат за обучението на формирования от съседните държави. Инструкторите в него имат дългогодишен страж в бившата система на „Гражданска защита”. Освен че преподават, в случай на аварии и катастрофи те се включват в спасителните операции.
Снимките са предоставени от Международния център за професионално обучение на спасители при бедствия, аварии и катастрофи.В петък, 1 ноември, сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще са от 5° до 10°, в София – 6°. През деня ще е слънчево с разкъсана облачност. Максималните температури ще достигат 17° – 22°, в..
В последния октомврийски брой на "България днес" поглеждаме към актуалната следизборна политическа ситуация и даваме думата на българи отвъд Океана, които правят предложения за промени в изборните процедури, за да се улесни участието на сънародниците ни..
Хора с ментални затруднения ще споделят своята уникална гледна точка към архитектурното наследство на София във фотографската изложба "Архитектурни истории от Стара София". Откриването е на 1 ноември в Културното пространство на Централни хали в..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..