Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земята – източник на доходи или как да интегрираме ромите

БНР Новини
Снимка: www.landsourceofincome.org

360 роми вече изкарват прехраната си благодарение на програмата „Земята – източник на доходи”, която се изпълнява от едноименната пловдивска фондация. „Съществуваме от 2003 г. като организация, която се включва в социалнозначими проекти. Фондацията работи основно с малоимотни и безимотни ромски фамилии, които искат да развиват собствен земеделски бизнес. Целта ни е да обхванем семейства, а не отделни хора, поради презумцията, че ако човек е беден, това не е само негов проблем, а на цялата фамилия. Така всеки член на семейството е трудово ангажиран”, споделя председателят на Управителния съвет на фондацията Иван Пенов и обяснява механизма на работа:

Снимка„Семействата, включени в програмата, намират земя, която искат да купят. Фондацията прави договор с тях за разсрочено плащане. Той е за пет години и ромските семейства внасят двадесет процента от цената й. Другите осемдесет процента се довнасят от фондацията и ни се връщат до края на договорния период, след което земята става собственост на фермерите. Обикновено те закупуват малки парцели – три-четири декара, но достатъчни, за да се издържат и да развиват трайни производства. Схемата е проста, но ефективна, и работи вече години наред. След закупуването на земята идва вторият етап на нашата помощ – осигуряване на средства за торове и препарати за растителна защита. Връзката с ромските партньори е непрекъсната. Те търсят помощта на агрономите от фондацията за консултации по земеделски въпроси.”

Сега фондацията работи със 117 семейства от Пловдивска област. Тя е закупила 300 дка земя, а семействата са наели още триста. Друг техен проект е в училищата, с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България”. „Екипът ни работи със средните училища и профилираните техникуми в региона. Целта е хората да разберат, че децата им трябва да ходят на училище, за да придобиват знания и да станат специалисти-производители. Имаме много положителни примери” – посочва Иван Пенов.

„Трима от ромските ни партньори вече имат дипломи за висше образование от земеделски колеж и мислят за магистратура. През последните години фондация „Земята – източник на доходи” помага на семействата и при кандидатстване за средства по програми на ЕС. Така сме подкрепили няколко фамилии да кандидатстват по проекта „Млад фермер” и по Програмата за развитие на селските райони. Помощта е предимно за справяне с документацията, която е сложна и задължителна. Проследяваме и всички етапи и плащанията по проектите. Разбира се, средствата, получени по тези програми, са значителни и помагат за придобиването на трайни активи – селскостопанска техника, трактори, микробуси.”

Фондацията „Земята – източник на доходи” популяризира проекта в помощ на семейства в неравностойно положение за осигуряване на доходи от собствена дейност в цялата страна. Работи се с местни организации, които познават както проблемите на региона, така и хората. Към проекта са се включили Кюстендил, Видин, Разград, Ракитово. През 2014 г. ще се включат още два региона от страната.

„Ние не искаме да сме като шапка на участниците от другите краища на България, а да помогнем те да развият свои собствени проекти, съобразно спецификата на условията в различните области. Резултатите са повече от добри. Гледаме да обхванем нещата цялостно, защото крайната цел е интеграцията. Стремим се да променим мисленето на ромите, правейки ги собственици. Това ни е философията, защото един човек, когато е собственик, мисли по друг начин. С това отшумяват и проблеми като неходенето на училище. Постигаме устойчиво развитие” – посочва Иван Пенов.

Разбира се, признанието не закъснява. Фондацията получи специалната награда на ЕК за 2013 г. Тя е за последния й проект „Интегриране на ромските общности чрез икономически инициативи”, финансиран от фондация „Америка за България”. „Ние сме малка организация и бяхме изненадани, че ни забелязаха. Доволни сме, че нашият труд беше високо оценен. Считаме, че това е пътят за работа в изолирани общности. Една такава общност изисква да бъде подпомогната със съвети, но само това не стига, трябва и финансиране. Двете неща трябва да вървят заедно, за да има успех” – допълва Иван Пенов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

91 медала по природни науки спечелиха българските ученици през 2024 година

През 2024 г. българските ученици завоюваха 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания по природни науки. 11 от тях са златни, 40 - сребърни, и 40 - бронзови. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по..

публикувано на 02.01.25 в 16:15
Снимка: Спасителен център - Зелени Балкани / Wildlife Rescue Centre - Green Balkans

Стотици птици станаха жертва на войната с фойерверки и пиратки в новогодишната нощ

В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla montifringilla), 591 от които – мъртви. Информацията за бедствието е постъпила по обед на 1 януари, когато..

публикувано на 02.01.25 в 15:49

Македонските власти спират на "Деве баир" гражданите със стари шофьорски книжки

Стотици македонцски граждани карат автомобили с кюстендилска регистрация, дори са ги закупили в града и са ги регистрирали в местната пътна полиция, коментират общински служители. В Кюстендил колите минават и технически преглед. Водачите им имали..

публикувано на 02.01.25 в 15:37