На християнския празник на св. Кирил и Методий официално започва Националната програма на фонд "Стефан Стамболов".
"Светите братя Кирил и Методий отварят пътя на народа ни към просвещение чрез българската азбука. Следвайки тяхното дело през вековете, хората на словото и знанието задават ценности и обединяват обществото ни около значими каузи", каза премиерът Кирил Петков във видеообръщение, насочено към желаещите да получат качествено образование зад граница.
Фондът дава възможност на завършилите студенти да получат от държавата финансиране за магистратура до 200 000 лв. на година, за да се обучават в най-елитните 15 световни университети, ако след завършването си се върнат да работят в страната поне 3 години, съобщи правителствената пресслужба.
Подборът на първите стипендианти започва през юни, а първите магистратури ще бъдат финансирани в академичната 2022/2023 г. Срокът на новия фонд е тригодишен, като всяка година за стипендии ще се отпускат по 2 млн. лв. Ще бъдат проведени три кампании за подбор на кандидати, като във всяка от тях ще бъдат одобрени по 10 души.
Кандидатите трябва да са български граждани, да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, придобита до 5 години преди конкурса в професионално направление, съответно на желаната програма. Нужно е успехът от дипломата да е поне много добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се обучават, да е на ниво В2. Предимство е, ако кандидатите не са учили в чужбина и имат професионален опит в избраната специалност.
В брой 44 на предаването слушайте: Българите в Унгария имат не само славно минало, а и стабилно бъдеще - интервю с Габриела Хаджикостова, заместник-председател на Българското републиканско самоуправление в Будапеща Рубрика „Мост на вярата“: за..
На 27 март, Световния ден на театъра, за 51-ви път Съюзът на артистите в България (САБ) ще връчи Националните награди за сценични изкуства ИКАР . Темата на ИКАР 2025 е PARTY Коалиция – среща между политическите турбуленции и копнежите на..
В "България днес" на 26 март ще говорим за младите у нас – в какво вярват, какво искат и как го постигат. Ще ви дадем няколко интересни предложения за дестинации, които да посетите у нас и с гордост ще ви разкажем за следите, които Радио България е..
В "България днес" на 26 март ще говорим за младите у нас – в какво вярват, какво искат и как го постигат. Ще ви дадем няколко интересни предложения за..
Министърът на туризма Мирослав Боршош откри конференцията "Българският туризъм и присъединяването на България към еврозоната", организирана от..
Близо 700 представители на световния технологичен бизнес и научен елит са в България за участие в един от най-престижните форуми в приложната..