Още в петък, веднага след като кандидатът за министър-председател на "Продължаваме промяната" Асен Василев получи мандат от президента, от партията започнаха преговори за съставяне на ново правителство в рамките на настоящия 47 състав на Народното събрание. След проведените срещи с БСП, "Демократична България" и независимите депутати, на този етап е ясно едно – правителството получава 116 гласа, което е недостатъчно, за да бъде конституирано и да започне работа.
Разговорите между "Продължаваме промяната" и други народни представители, продължават до петък, когато от партията трябва да върнат мандата на президента. Вчера, в своя публикация в социалната мрежа, лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов, нападна за пореден път доскорошните си коалиционни партньори с обвинението, че се опитват да убеждават всички депутати от партията му да подкрепят правителство, съставено от Асен Василев и им отправи пожеланието „да се задавят с власт“.
"Написаното вчера от Слави Трифонов, звучеше сякаш той е поставен пред свършен факт, тоест разговорите, водени с депутатите на ИТН, изглежда, че са били продуктивни за ПП – посочи в интервю за БНР политическият анализатор Емил Соколов. – Изглежда, че подкрепата за правителството "Василев" ще дойде именно оттам, тъй като разпадът в партията, на който сме свидетели, няма как да бъде отречен".
От своя страна, политологът Антоний Гълъбов е доста по-резервиран по отношение на осигуряването на необходимата подкрепа за кабинета "Василев".
"Не мога да споделя оптимизъм, по отношение на изхода от тези преговори, но безспорно е, че усилие ще бъде положено. Постигането на поставените цели няма как да гарантира, дори и в краткосрочен план, подкрепата от независими депутати. Не смятам, че при сегашните отношения между парламентарните групи е възможно съставянето и на т.нар. евроатлантическа коалиция. Чухме от ДПС, че те ще се стремят към такава, но едва след избори. Струва ми се, че и позицията на ГЕРБ не е много по-различна, така че считам предсрочните избори за твърде вероятни".
Тезата за предсрочни избори застъпва и политологът Милена Стефанова. По думите ѝ:
"Въпреки първоначалната еуфория от сформирането на четворната коалиция в края на миналата година, шестмесечният срок на управление показа, че не са научили уроците да ръководят една модерна демократична държава. Затова разтрогването ѝ беше логичен ход, а недостатъчният брой депутати на останалите три партии, не предполага успешното сформиране на кабинет."
Съставил: Йоан Колев
От началото на Новата година български учени ще работят върху мащабен проект, свързан с водород и водородни технологии, които да помогнат за развитието на по-чист транспорт и енергия, заяви пред БНР Петър Теодосиев, културолог и главен редактор на..
Хиляда кръводарявания повече са направени през последната година в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинската академия, съобщиха от лечебното заведение. “ Прехвърлихме 7 хил. кръводарители – половината от тях традиционно са цивилни..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред тях има две двойки близнаци. Вчера проплака Михаела, чиито родители получиха финансова помощ за..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..
Скулптурата "Пясъчно Рождество в Бургас", която британските творци Пол и Реми Хогарт извайват в центъра на Бургас пред погледите на хората в града, ще..