Енергийната криза е била основна тема на разговорите между премиерите на България и Република Северна Македония Гълъб Донев и Димитър Ковачевски в София. "С България ще се обединим да намерим решение за снабдяване с електроенергия. Договорихме се до сряда да формираме работна група с участието на министерствата на икономиката и енергетиката на РС Македония и България, която да обсъди техническите възможности за доставка електричество", заяви премиерът на РСМ Ковачевски на брифинг след срещата. Обсъдени са възможностите за износ от България на допълнителни мощности електроенергия за нуждите на икономиката и битовите потребители в РСМ. Става въпрос за около 200 МВт.ч базова равномерна електроенергия за периода до 31.03.2023 г., каза Донев.
Обсъдено е и задълбочаване на сътрудничеството чрез пренос и съхранение на природен газ. Двете страни ще договарят резервиране на определени обеми за складиране на природен газ в газовото хранилище в България в Чирен, така че РСМ да може да се възползва по-пълноценно от участието си в интерконектора и терминала за втечнен газ, който се изгражда в Александруполис, Гърция.
"Потвърдихме добрата оценка за създадените предпоставки за положително развитие на диалога между нашите две страни и това, че ще работим последователно за задълбочаване на конструктивното сътрудничество във всички области от взаимен интерес, като ще се стремим да обхванем и всички области, които включва Договорът за добросъседство и сътрудничество между България и РСМ и всички договорености по протоколите на Междуправителствената комисия", заяви още българският премиер.
На 24 февруари "България днес" е изпъстрена със събития и прояви общностите на сънародниците ни зад граница. Ще започнем с темата за свободата и бъдещето, която придоби нови и различни измерение за Европа след 24 февруари 2022 година и случилото се в..
Във вторник , 25 февруари, минималните температури ще са между минус 5 и 0°, на североизток и до минус 11°. В София ще е около минус 3°. Сутринта край реките са възможни мъгли. През деня слаби превалявания от дъжд ще има на места в югозападните..
Съвместна специализирана алпийска подготовка провеждат военнослужещи от 101-ви алпийски полк от състава на Сухопътните войски на Българската армия и от Въоръжените сили на Румъния. От 24 до 28 февруари те ще тренират в реална обстановка на..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се..