Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Германският канцлер призова руския президент за бързо изтегляне от Украйна

Владимир Путин и Олаф Шолц в Кремъл
Снимка: ЕПА/БГНЕС архив

Украйна иска най-силните държави в свободния свят да станат гаранти за нейната сигурност, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Той уточни, че страните гаранти трябва превантивно да охлаждат намеренията за агресия срещу Украйна, а при агресия да отговорят със санкции, доставки на оръжие и цялата нужна материална и финансова помощ. Според Зеленски Украйна вече е изградила заедно с партньорите си мощна антивоенна коалиция, която включва десетки различни държави.

Експрезидентът на Русия и зам.-председател на руският Съвет за национална сигурност Дмитрий Медведев коментира в Telegram, че подписването на подобен документ е "пролог към Трета световна война". Медведев за пореден път заплаши Запада с ядрена война заради помощта за Украйна.

В 90-минутен телефонен разговор германският канцлер Олаф Шолц е призовал руският президент Владимир Путин да "стигне възможно най-бързо до дипломатическо решение, прекратяване на огъня, пълно изтегляне на руските сили и зачитане на териториалната цялост и суверенитета на Украйна", съобщи говорителят на канцлера Щефен Хебестрит. Шолц е подчертал и нуждата от гарантиране на безопасността на Запорожката атомна електроцентрала.

Ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева е обсъдила с Володимир Зеленски възможността за предоставяне на цялостна помощ на Украйна. На 12 септември Изпълнителният съвет на фонда е разисквал отпускането на спешна помощ за Украйна от 1,4 млрд. долара, съобщи REUTERS.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В половината области на България е подаден жълт код за валежи от сняг и дъжд

В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са почти без дневен ходот минус 3° до 0°. Максималните температури в Южна Българияще са между 2 и 7°,..

публикувано на 16.02.25 в 17:27

Почетоха паметта на Алексей Навални

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...

публикувано на 16.02.25 в 17:22

Български учени ще пренесат живи риби от Антарктида в Пловдив

Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..

публикувано на 16.02.25 в 13:31