Макар България да е сред първите държави, които признават независимостта на Република Азербайджан през 1991 г. и установява с нея дипломатически отношения, именно официалното посещение на тогавашния президент Гейдар Алиев у нас четири години по-късно става повратна точка в отношенията между двете страни. Тогава е подписан Договор за приятелски отношения и сътрудничество и започва активна работа във всички сфери. Днес делото на общонационалния лидер на азербайджанския народ продължават неговият наследник Илхам Алиев и Фондацията „Гейдар Алиев“, а здравата връзка между двата народа е българската общност там, както и неуморният председател на Общественото сдружение „Подкрепа на развитието на азербайджанско-българската дружба“ Мария Гусейнова.
„Гейдар Алиев изигра голяма роля за целия азербайджански народ, в това число и за българите в Азербайджан – за тяхната независимост, съхраняване на българския език, обичаите и традициите. Той създаде условия българите да живеят в независим, светски Азербайджан, да имат същите права и задължения като всеки гражданин на държавата – право на живот, на национална принадлежност, език. Потвърждение на моите думи за спокойната приятелска обстановка – казва Мария Гусейнова – е политиката на Гейдар Алиев по отношение на националните малцинства, техните духовни ценности и конкретно на българите в Азербайджан. От 2005 г. издаваме международно списание на български език „Акорд“, в което разказваме за политиката, икономиката, културата, историята на двата народа. И не срещнахме никакви прегради по въпроса защо това списание излиза на български език.“
Гейдар Алиев винаги е подчертавал, че „огромно влияние за укрепването на приятелските отношения между две страни имат културните и научните връзки“. И не случайно през 2015 г. Фондацията „Гейдар Алиев“ избира българския град Велико Търново за първата азербайджанска инвестиция в сферата на културата в Източна Европа, включвайки се във възстановяването на Архитектурно-музейния резерват „Трапезица“.
„За „Трапезица“ чух много хубави отзиви от българския народ. Те са много благодарни на председателя на фондацията, първата дама на Азербайджан и посланик на добра воля на ЮНЕСКО Мехрибан Алиева за това отношение към българските културни, архитектурни и национални съкровища – казва Мария Гусейнова. – Българите и азербайджанците имат много общи неща – гостоприемство, кухня, толерантност към другите народи и религиите. Връзките между двата народа са много топлосърдечни и са необходима основа за укрепване на нашите дружески отношения. Тези две страни са ми много близки. България е историческата родина на моите предци, родена съм и живея в Азербайджан, и винаги, когато се срещам с българи, казвам: „Аз съм азербайджанска българка“. И го казвам с гордост.“
Още един показателен пример за отношението към родните достижения и таланти е назначаването на българката Мариана Василева, главен треньор на азербайджанския национален отбор по художествена гимнастика, за заместник-министър на младежта и спорта на Азербайджан.
На 10 август от 17:00 часа, в конферентната зала на Съюза на българските журналисти в София, ще се проведе вечер, посветена на 100-годишнината от рождението на общонационалния лидер на азербайджанския народ. Събитието е под наслов „Незаменимата роля на Гейдар Алиев в азербайджанско-българските отношения“.
Снимки: Десислава Семковска, museumvt.com, azerforum.com
Българската православна църковна община в Берлин отбеляза деня на египетския подвижник свети преподобни Антоний Велики – 17 януари с особена тържественост. Архиерейска света Литургия в българския катедрален храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в..
Българският културен институт във Варшава, Полша, организира среща с българския фолклор от мистичната Родопа планина. На събитието, което ще се проведе на 21 януари от 19:00 ч. (Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warsaw), ще прозвучат..
България участва с национален щанд на най-голямото международно изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство "Зелена седмица 2025", което се провежда в Берлин. Българската делегация за събитието е водена от..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото..