Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът Денков: Имаме подписано споразумение с протестиращите енергетици

Снимка: БГНЕС

След пет дни протести и блокади на пътища от енергетиците и миньорите, несъгласни с териториалните планове за справедлив преход към въглеродно неутрална икономика, протестиращи и управляващи в лицето на премиера Николай Денков, министри и депутати, днес седнаха на масата за тежки 7-часови преговори. Резултатът е подписано споразумение между протестиращите и правителството, а парламентарно представените сили станаха гарант на договореното. Стана ясно обаче, че документът не е подписан от всички представители на протестиращите. На този етап не е ясно и дали ще отпаднат блокадите на пътищата в страната. 

„Държавата няма да затваря административно централи, които са на въглища. Те ще работят свободно. Пазарът ще реши, кои от тях ще останат“, каза на брифинг след срещата премиерът Николай Денков. Той изказа мнение, че тецовете такива, каквито ги имаме, не могат да просъществуват до 2038 г. поради условията на пазара. Подписаното споразумение е от 7 точки и утре ще бъде внесено за гласуване в Народното събрание. Денков повтори, че правителството е изпратило Териториалните планове в края на септември, за да не се нарушават сроковете, посочени от ЕК, и за да не се лишим от свързания с тях финансов ресурс. Оттук нататък започват преговорите с ЕК, увери той и изрази надежда, че с това ще бъде „отпушен“ и процесът на преговори между енергетиците и миньорите и правителството. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първа мисия по въздуха на Центъра за спешна медицинска помощ

След поредица от тренировъчни полети, медицински екип на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха днес осъществи първата си мисия. Сигналът към Центъра е бил подаден в 7,30 ч., хеликоптерът е излетял половин час по-късно и след спиране за..

публикувано на 04.06.24 в 14:12

Над 3800 непридружени деца са влезли в страната ни през 2023 г.

3843 непридружени деца са пресекли българската граница през м.г., а от началото на настоящата година броят им е 416, каза за БНР Ивайло Ябълкаров от фондация “Мисия Криле”.   Децата пристигат предимно от Сирия и Афганистан и биват настанявани в..

публикувано на 04.06.24 в 13:54

Знаете ли що е то "филтон"?

През 2009 година сънародникът ни Антон Оруш поставя началото на своята колекция, посветена на българската техника. Сред експонатите в нея има телевизори, радиоприемници, бяла техника, компютри, телефони, касови апарати и т.н. Постепенно тази негова..

публикувано на 04.06.24 в 11:35