През първото тримесечие на 2024 г. реалният БВП на страната се повишава с ускоряващ темп, което е предпоставка за сходна годишна динамика, посочва икономическият бюлетин на Българска народна банка (БНБ).
За растежа са допринесли подобреното доверие на потребителите, по-добрият индекс за икономическо управление, повишеното производство в строителството, търговията на дребно и услугите. Расте и кредитът на домакинствата и фирмите.
През второто и третото тримесечие реалният БВП се очаква да продължи да нараства, подкрепян най-вече от вътрешното търсене и подобрените перспективи пред външното търсене на български стоки и услуги. БНБ прогнозира да продължи забавянето на годишната инфлация, но силното потребителско търсене и растящите разходи за труд ще продължат да оказват проинфлационен натиск.
За БНБ са реалистични шансовете България да въведе еврото през 2025 г. Страната ни няма да успее да изпълни всички критерии за влизане в еврозоната до юни, когато излиза докладът за доближаване до изискванията, каза управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев на конференция в София за въвеждане на еврото.
Политическата криза е основна причина за забавянето, посочи Радев. БНБ и финансовият сектор ще са напълно готови до края на годината, но това не е достатъчно в технически и логистичен план. "Има редица, преди всичко информационни счетоводни системи, под контрола на изпълнителната власт и общините, които трябва да се готови за работа в условията на еврозоната", обясни Радев и поиска приемане възможно най-бързо на Закона за въвеждане на еврото, който да даде ясни знаци и гаранции на бизнеса и домакинствата за това, което предстои.
В неделя минималните температури ще бъдат от 10 до 15°. В София ще е около 12°. През страната ще премине студен атмосферен фронт. Облачността ще е променлива, често значителна и от запад на изток ще има кратки, временно интензивни валежи от дъжд...
Европа трябва да продължи да планира по колективен и координиран начин следващите си стъпки при осигуряването на справедлив и траен мир в Украйна. Заедно с нашите европейски и трансатлантически партньори, България е готова да участва в решението за мир..
Министерството на транспорта от години полага усилия за развитието на Коридор №8, свързващ Адриатическо с Черно море през Албания, Северна Македония и България. От 1220 км железница по коридора 747 км са на територията на България. Едва 2,5 км. от..
Румънските власти отстраниха Калин Джорджеску от президентските избори Калин Джорджеску няма да бъде допуснат до участие в президентските..
Освен при крайна необходимост, българските граждани и автомобилни превозвачи да избягват пътувания до Сърбия на 15 и 16 март, до приключване на..
Спешно да бъдат предвидени допълнително 200 милиона лева за ръст на заплатите в публичния сектор – за това настоява КНСБ преди второто четене на..