Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избори 2024

Големият въпрос на тези избори – ще надделее ли протестният вот?

Христина Карагеоргиева от Нидерландия: Избирателната активност говори за неспособността на политиците ни да организират обществен дебат относно мястото на България в ЕС

Христина Карагеоргиева
Снимка: личен архив

"Ако трябва да направим съпоставка между България и Нидерландия, и двете държави в последната година изпаднаха в тежка ситуация, свързана с невъзможността да се състави правителство. Наложи се да се прибегне до изключително трудни коалиции и това няма как да не се отрази на настоящия вот" – казва политологът и бивша колега от Радио България Христина Карагеоргиева, която от дълги години живее в Нидерландия. Свързахме се с нея в началото на днешния изборен ден, за да коментираме темите от дневния ред, които намериха и НЕ намериха място в кампанията на кандидатите за власт.

Според Карагеоргиева все повече избиратели у нас и в ЕС прибягват до протестен вот, а сред причините е натрупването на поредица от кризиикономически, здравни, политически и др. Тези сътресения разкриха затрудненията на държавите членки да си сътрудничат и по бърз и ефективен начин да решават проблемите на обществото. "Това даде възможност на много от популистките партии да се състезават за протестния вот на гражданите, понякога твърде успешно"  – каза Христина Карагеоргиева и добави:

"В България от години битува схващането, че Европа е нещо външно, а Брюксел се възприема често в смисъла на своеобразен "Голям брат", или като аналог на Брежнев – председателя на върховния съвет на СССР, който отнякъде отдалеч ни налага решения, на които ние да козируваме. Това в голяма степен подкопава доверието на българския избирател и изобщо на хората, които се чувстват изоставени от политическата класа в последните 20-ина години. И те са склонни да прибягват към не чак толкова престижни, не чак толкова деклариран пред агенциите вот в последния момент. Свидетели сме на възхода на популистките партии през последните години. В момента наблюдаваме нещо много сходно в цяла Европа. А то е, че либералните партии, които доскоро се представяха добре, всъщност може би ще са най-големият губещ в тези европейски избори."


Традиционно много ниската избирателна активност, особено на изборите за Европейски парламент, е тревожен знак за цялата ни политическа система, смята Карагеоргиева. Тази тенденция говори за неспособността на политиците ни да организират обществен дебат относно мястото на България в ЕС. Много българи не искат да гласуват, защото са апатични или гневни на системата.

"От тях може да дойде голяма изненада, защото в последния момент те могат да решат да гласуват най-вече за партии, носители на негативен и наказателен вот. От друга страна, имаме проевропейски настроените избиратели. Те възприемат ЕС като едно голямо семейство, в което решенията се взимат с консенсус въз основа на споделените европейски ценности. Тези хора обаче бяха малко или повече объркани от вътрешнополитическите развития в последните две години, включително от невъзможността на политическата ни система да създаде еднородно правителство, така че може да очакваме изненади и от тях."

Настоящите избори са много важни, защото в момента е под въпрос бъдещето на ЕС по начина, по който той е формулиран от самото си основаване, заключава Христина Карагеоргиева от Нидерландия.

Вижте също:


Снимки: Pixabay, ЕПА/БГНЕС, личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Албания и Черна гора отбелязаха напредък в евроинтеграцията през 2024 г. Лидерите на ЕС се срещнаха на 18 декември със своите колеги от Западните Балкани. Председателката на Еврокомисията Урсула Фон дер Лайен призова за търсене на решения и..

публикувано на 20.12.24 в 12:00

Марк Рюте: България играе ключова роля в нашата сигурност в Черноморския регион

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигна с хеликоптер на българските военновъздушни сили на полигона Ново село, Сливенско, за да се запознае с работата на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия. Гостът беше придружен от..

публикувано на 19.12.24 в 18:15

ГЕРБ и "Има такъв народ" ще работят по обща законодателна програма

В рамките на преговорите за съставяне на правителство първата парламентарната сила ГЕРБ-СДС се срещна днес с "Има такъв народ". Участниците в срещата се разбраха да работят над изготвянето на обща законодателна програма. В прессъобщение,..

публикувано на 19.12.24 в 16:45