Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлина Стоянова направи успешен дебют във Виенската държавна опера

Зала "Густав Малер" във Виенската опера
Снимка: Б. Йосифова

През сезон 2018/2019 г. Виенската опера отбелязва 150-годишен юбилей. Паметната дата е 25 май 1869 г., когато със спектакъл на “Дон Жуан“ от Моцарт официално е открита новопостроената сграда на Ринга в центъра на Виена, наречена тогава Дворцова опера. Тя е проектирана в стил  неоренесанс от архитектите Август фон Зикардсбург и  Едуард ван дер Нюл, а на тържественото събитие присъстват австрийският император Франц Йозеф и императрица Елизабет.

Един от важните акценти в програмата на Щатсопер за 150-годишния юбилей  е тридневен симпозиум, посветен на историческото развитие  на операта във Виена. Симпозиумът бе открит с приветствени думи от директора Доминик  Мейер и се проведе от 17 до 19 септември в зала “Густав Малер“ на Щатсопер.


Впечатляваща бе интензивната програма на събитието – представени бяха повече от 30 доклада, а сред имената на лекторите и водещите фигури в организацията на симпозиума бяха авторитетни австрийски музиколози и учени като  известния историк Оливер Ратколб и директора на архива на „Музикферайн“ Отто  Биба. Предоставена бе много подробна и интересна фактология. Тематичният обхват не се концентрира  единствено върху периода  след откриването на театъра  на Ринга през 1869 г., а проследява от ранна фаза и в цялост развитието на оперното изкуство във Виена в контекста на исторически събития и различни политически системи. Като хронология симпозиумът обхваща периода от управлението на император  Леополд
I, представител на династията на Хабсбургите, останал на трона до 1705 г.  и самият той известен като композитор и автор на повече от 230 произведения. Проследява се развитието на музикалното изкуство във Виена при управлението на императорите Йозеф I (1705-1711) и Карл VI (1711-1740), през  епохата на разцвет на барока и влиянието на италианската опера. Бе цитирана  интересна информация за играните във виенския императорски двор представления Dramma per musica през 1724 г., като сред авторите са имената на италианските композитори Франческо Бартоломео Конти и Антонио Калдара. Антонио Калдара е вицекапелмайстор на дворцовия оркестър във Виена от 1716 до 1736 г., твори в музикалния стил на венецианския късен барок и е автор на повече от 80 опери и 43 оратории.

В симпозиума се анализират на по-късен етап мандатите на прочути  директори в историята на Щатсопер като Густав Малер (от 1897 до 1907 г.) и Рихард Щраус (от 1919 до 1924 г.) Отделя се внимание на съдбата на театъра в периода на Втората световна война и диктатурата на националсоциализма, когато в открит сблъсък са политически аргументи и естетическа преценка. Застъпена е и най-новата история на Щатсопер след 1945 г. 

Всички доклади от симпозиума през септември 2018 г. ще бъдат публикувани в юбилейно луксозно издание и отпечатани през май 2019 г.

Паралелно със симпозиума, който бе своеобразен акцент в програмата за септември, много успешно стартираха и спектаклите от афиша на Виенската държавна опера за новия сезон. От  началото на месеца досега бяха играни серия представления на оперите  “Кармен“ , “Вълшебният стрелец“ и “Ариадна на Наксос“.  В операта на Рихард Щраус, в ролята на Дриада своя успешен дебют на сцената на Щатсопер направи и младата, талантлива и чаровна българска оперна певица – мецосопранът Светлина Стоянова, която от началото на сезон 2018/2019 г. е солистка в трупата. Съвсем наскоро - 15 септември, на сцената на прочутата нова зала на Филхармонията на Елба се състоя и триумфалният гастрол на Щатсопер с концертно изпълнение на  “Сватбата на Фигаро“ от Моцарт. Под диригентството на Адам Фишер и с партньори като Ервин Шрот и Олга Безсмертна, своята успешна изява в ролята на Керубино е имала и Светлина Стоянова. На 12 октомври 2018 г. се очаква тя да направи своя дебют в тази роля и на виенска сцена, в постановката  на Щатсопер.

На снимката (от ляво надясно): Мария Назарова, Олга Безсмертна, Светлина Стоянова и Петер Матич в "Ариадна на Наксос"

Кореспонденцията от Виена за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17