Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Така правят всички жени" – прекрасно предусещане за "2019 Пловдив Европейска столица на културата"

„Франсоаз Саган попита „Обичате ли Брамс“? Никой обаче не пита обичате ли Моцарт? Предполага се ясен и недвусмислен отговор. Ясните и недвусмислени неща обаче често са съмнителни. Моцарт е над въпросите, над харесванията и дори над обичта. Моцарт е. Това, че той е, издига човечеството в степен. Моцарт ни разкрива какви сме и заедно с това ни утешава, че сме такива. Безутешни. Рикардо Мути каза „Моцарт е доказателството, че Бог съществува. Бих добавил: и че Той е благ и милостив“.

Така започва предговорът в програмата, написан от Драгомир Йосифов. Изключителен текст, какъвто може да създаде само творец, детайлно познаващ творчеството на Моцарт! А програмата е за новата премиера на Пловдивската опера „Така правят всички жени“ на Моцарт. Щом решите да отидете на някой от следващите спектакли, прочетете този текст. Той е подходящо встъпление към предстоящата интрига.

Самият спектакъл е част от трите представления, които директорът на операта Нина Найденова е решила да повери на трима театрални режисьори. Този път това е Елена Панайотова. Често изразяваната теза за статичността на оперните постановки, мисля, отдавна е невалидна. Днес певиците освен, че изглеждат по-добре от манекенки, твърде добре конкурират театралните си колеги. Това е и основен коз в работата на режисьора. Без да безобразничи с драматургичното действие. Премерено, младежки, с чувство на хумор поднася забавната интрига и въвлича в нея и певците, и публиката. Още от увертюрата – времето е условно – музиката е на Моцарт, но на екрана тече размяна на палави есемеси и емотикони между влюбените – сърчица, сълзички, целувчици, Фиордилиджи и Дорабела си правят селфита. Закачливи са и костюмите на Николина Костова – Богданова – с акценти от времето на Моцарт, но направени много артистично и с твърде свободна концепция за модерността. Дамите изглеждаха великолепно, а младежите комично – точно както трябва да бъде – особено във втората част на дегизирането.

Премиерният състав: Фиордилиджи – Светлана Иванова, Дорабела - Цветелина Коцева, Гулиелмо - Свилен Николов, Ферандо – Марк Фаулър, Деспина – Благовеста Костадинова, Дон Алфонсо – Евгений Арабаджиев. Забавни, артистични и да, прекрасно изработени вокално партии. Като изключим няколкото арии, добре известни и обичани от всеки певец „Така правят“ е ансамблова опера и ако това не е изработено добре, всичко рухва. Явно и диригентът Лучано ди Мартино, и хормайсторът Драгомир Йосифов са положили максимални усилия и изисквания към солисти, хористи и оркестър, така че нищо да не подразни слуха.

В Пловдив имат и втори състав, който се представя през декември. Вярвам, че това е прекрасно начало за сезон, който поставя операта в центъра на събитията „2019 Пловдив Европейска столица на културата“. Защото /пак ще цитирам Драгомир Йосифов/ „Всички сме ученици на Моцарт, е – в някаква много неявна форма. Вярвам в това, че част от нашето усъвършенстване, все-пак-развитие е в това да постигаме музиката му“. А когато това се прави, както го направиха Пловдивчани, мисля, че се движим в правилната посока!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на лятното слънце и се разлива морската пяна. Вечерите му са обгърнати във воали от прохлада и..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева в цялостен спектакъл на сцената на Летния..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента „Век на изкуствен интелект“ повдига темата за изкуствения интелект в изкуството и доказва..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
 Евгени Боянов

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през..

публикувано на 15.08.24 в 10:27
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50