Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незаконен отстрел погубва и осакатява много птици

Спасяват близо 60 диви птици, използвани като живи примамки за лов

Цените на т.нар. мюрета варират между 200 и 1000 лева

Снимка: БГНЕС

Екипът на Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" се бори за живота на 58 диви патици и гъски, използвани като живи примамки за лов на територията на язовира край старозагорското село Хан Аспарухово. Откритите птици са били завързани с вериги за брега. Някои са били с отрязани крила. Състоянието на птиците е тежко. 

Какво представлява мюрето, колко струва едно мюре и какво е лов "на гюме" разказва в предаването "Преди всички" управителят на Спасителния център Ивайло Клисуров. 

Това е поредният случай, при който са открити живи примамки, които привличат дивите птици да кацнат в изкуствено или естествено изграден водоем. Използват се живи птици, наричани разговорно мюрета, които издават характерните звуци за вида и по този начин привличат диви такива.  

"Дивите гъски се подвеждат, че има други гъски на земята, които, грубо казано, ги лъжат, че всичко е наред, те кацат и тогава съответните хора в това укритие стрелят и отстрелват огромно количество птици", обясни Ивайло Клисуров.

Законът забранява живите примамки, но мълчи за отстрела от укритие 

Законът не позволява използването на живи примамки, тоест, незаконно е самото използване на живите примамки, посочи той. "А дали е законно стрелянето от такова укритие, това е една дискусия, която е на 30-40 години."

"Лошото е, че ние сме единствените, които подаваме такива сигнали, може би с още няколко природозащитни организации. Много от хората в системата на горите са си ловци, някои от тях също практикуват такъв лов. Това нещо, за съжаление, е немалък проблем."

Според Клисуров, влизайки във въпросните укрития, ловците извършват няколко незаконни неща. "Обикновено ловуват нощем, а пък лова е ясно разписан - какво е лов - той е само в светлата част на деня. Второ - колко алкохол се изпива в тия места, никой не би могъл да каже. И третото нещо е, че там могат да се случат инциденти, тъй като там има огнестрелно оръжие, боеприпаси, а в същото време едни печки в едно малко място, направено по много странен начин, без никакви правила." 

В България въпросът за отношението към животните е много екзотичен въпрос

Откритите птици, използвани като живи примамки са получили множество наранявания, защото са били здраво завързани с вериги и сизал. 

"Практиката, знаете ли каква е? Те просто отстрелват в ятото понякога някаква група гъски, но все пак в периферията на сачмите някои не биват убити. Т.е. сачмите не попадат в тялото, а в крилете. Птиците падат на земята, много често умират, защото те падат от някакво разстояние. Много често обаче падат във вода, кучетата ги изваждат полуживи, после тия ловци си ги събират измежду тях..."

Клисуров даде пример с цени от порядъка на 200-400-1000 лева за мюрета. Големият проблем е, че се отстрелват страшно много птици и това всъщност не е честно, подчерта той.

Работата по спасителни акции след незаконен лов е съпроводена от множество заплахи

"Като се случи някаква такава акция, телефоните ни почервеняват от заплахи. От най-различно ниво хора са ни се обаждали, да не цитирам от колко институции. Едни ни увещават как трябва да ги върнем, други - как това не се правело така, а в закона мисля, че много ясно е написано какво се забранява", заяви Ивайло Клисуров. "Толкова е законно, колкото да караш пиян автомобил."

Когато подават сигнали за подобни случаи, системата се задвижва формално, но много често са се сблъсквали с ловни дружинки, които най-арогантно са заплашвали служители на регионалните инспекции по околната среда и на регионалните дирекции за управление на горите. "Аз съм го виждал това с очите си. Те работят също в една много неприятна и враждебна среда."

По сегашния случай отново не липсват заплахи кой и как ще ги осъди, стана ясно още от думите на Клисуров. 

Темата е разгледана в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28