Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Найден Тодоров е „Музикант на 2018 година“

10
Найден Тодоров (вляво) говори на церемонията след получаване на приза „Музикант на 2018 година“ от генералния директор на БНР Александър Велев.
Снимка: Ани Петрова

За 28-и път слушателите на предаването „Алегро виваче“ по програма „Хоризонт“ на Българското национално радио избраха с гласуване българския „Музикант на годината“ в класическите жанрове. Наградите бяха обявени тази вечер на галаконцерт в зала „България“ с водеща Ирена Гъделева – водещата на „Алегро виваче“.

Призът „Музикант на 2018 година“ получи диригентът Найден Тодоров. Директорът на Софийската филхармония спечели статуетката на скулптора Христо Илиев за втори път след 2012 г. Връчи му я генералният директор на БНР Александър Велев.

Награди бяха присъдени в още седем категории:
Пианистката Мила Михова – студентка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, получи плакета „Млад музикант на годината“ от директора на програма „Хоризонт“ Ивайло Савов. Като „Музикален проект на годината“ слушателите посочиха спектакъла „Кармен – история с рози“ на Кварто квартет и Vaya Dance Studio. Наградата, обявена от Татяна Иванова от екипа на „Алегро виваче“, приеха примариусът на Кварто Иван Пенчев и хореографката Ваня Рошкова. За „Ансамбъл на годината“ беше провъзгласен вокалният ансамбъл „Фортисимо“ – Бургас с диригент Милена Добрева, а приза връчи председателят на Българския хоров съюз Славил Димитров – ръководител на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.

Втората част на галаконцерта започна с възобновената традиция Министерството на културата също да връчва свое отличие в церемонията „Музикант на годината“. От ръцете на Елиянка Михайлова главният диригент на Симфоничния оркестър на БНР Марк Кадин получи грамота за приноса на оркестъра в съхраняването и развитието на българската култура и по случай 70 години от създаването му.

Следващия приз, определен от слушателите, беше за 20-годишния творчески юбилей на оперетния артист и режисьор Александър Мутафчийски – обяви го Росица Кавалджиева от екипа на „Алегро виваче“. След дългогодишно прекъсване в церемонията отново присъстваше и категорията „Класиката в другите жанрове“. Голяма подкрепа от почитателите си получи кавалджията Недялко Недялков – музикант с изяви не само в областта на фолклора, но и на класическата музика и джаза. Друг универсален артист – композитора и диригент Георги Андреев беше поканен да връчи плакета. За своя изключителен принос към българската култура беше отличен диригентът Георги Димитров. Вълнуващи думи за неговата богата творческа биография от сцената каза проф. Виктор Чучков – Музикантът на 2000 година. Една от традиционните награди в анкетата на предаването „Алегро виваче“ – за активна творческа дейност, слушателите присъдиха на оперната прима Габриела Георгиева. Връчи Райна Константинова - председател на Обществения съвет на БНР.

За трети път беше обявена специалната награда „Олга Камбурова“ в подкрепа на младите таланти - първите си студийни записи в БНР ще направи  тромпетистът Георги Грозев от Пловдив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Свързани новини

Галаконцерт „Музикант на годината 2018“ – на 8 май в зала „България“ (Видео)

Кой е „Музикант на годината 2018“ ще стане ясно на галаконцерт на 8 май, сряда, от 19.00 ч. в зала „България“. Слушателите на предаването за класическа музика „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ ще чуят своите избраници – новите носители на наградите..

публикувано на 30.04.19 в 12:34
ВИЖТЕ ОЩЕ
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина..

публикувано на 11.08.24 в 08:06