Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Росен Стоянов и Любомир Аламанов: Избиратели очакват нови персони и идеи

Резултатите от евровота – анализите продължават

Любомир Аламанов и проф. Росен Стоянов с водещата на предаването „Неделя 150“ Диана Янкулова.
Снимка: БНР

„И евроизборите с кампанията преди тях, и последвалата паника в някои от представителите на БСП и комуникацията вътре в партията и към нас, говори, че тези избори бяха вътрешнопартийни, не толкова насочени срещу конкретните техни опоненти в ЕП“. Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникации в НБУ.

Загубата на БСП на евроизборите е резултат от доста фактори, допълни в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ пиар експертът Любомир Аламанов:

„Един от тях е тотално сбърканата стратегия, наложена от Корнелия Нинова, която от година и половина насам нещо се обърка и реши да поведе БСП към зоната на консервативно-християнската част от избирателите, с идеята да хване тези консервативни хора, които милеят за традиционно българско семейство, и да се сбие на терена на патриоти, на „Възраждане“. Това загуби облика на БСП, загуби се идеята за истинска лява партия“.

Проф. Стоянов се съгласи с Аламанов, че избирателите очакват кой от сега съществуващите на политическия пазар може да им даде нещо ново, „те са в очакване въобще на нещо ново – персони, имиджи и идеи“.

На въпрос дали Слави Трифонов е един от тези обединители, Любомир Аламанов отговори:

„Не знам. Слави Трифонов пропусна няколко момента, в които беше на върха на славата си. Ако сега си издигне кандидатурата за кмет на София с няколко добре подбрани слогана и както стандартните политици са с разклатен имидж, то може да постигне доста интересни резултати. Факт е, че леко закъсня с две-три години. Хората някак си започват да се уморяват от спасители, те стават все по-активни. Защото усещат, че нещо се забавя“.

„Хората са активни в това да не гласуват на тези избори. В дигиталното пространство те са активни. Активностите са случват на различни места. Ако някой си прави илюзиите, че само на избори някой може да осъществи своя демократичен акт – да защити позиция, да вземе страна, да изкаже свободно мнение, дълбоко и все повече в бъдещето ще се лъже“, допълни проф. Росен Стоянов.

Аламанов допълни:

„За първи път видяхме странния факт – активно негласуване, но активно очакване на нещо ново. Борисов усеща хората и обърна кампанията по средата, махна всички и потегли сам. Той усети, че има проблем. Имаше и късмет, че нямаше реален противник“.

Интервюто с проф. Росен Стоянов и Любомир Аламанов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15