Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОН дава на учителите повече творческа свобода при планирането на учебния материал

Снимка: БГНЕС

Министерството на образованието и науката предлага промяна на наредбите за общообразователната и профилираната подготовка, с която делегира повече самостоятелност на учителите при методическото планиране и преподаването според възможностите на учениците в класа.

Става дума за годишното тематично разпределение, което сега се предлага да отпадне като задължителен елемент, поясни пред БНР експертът от МОН Силвия Кънчева.

Отпада формалното структуриране и разписване в началото на учебната година, в което досега се залагаше в кой час какъв материал ще бъде преподаван.

“Когато анализирахме, стигнахме до извода, че учителят не иска да се чувства контролиран непрекъснато за всяка една промяна, която ще направи, тъй като той е преценил тя да бъде направена точно в конкретен момент. Досега, въпреки че бяха намалени графите, които трябва да се попълват, всяка една промяна изискваше заверка от директора. Такава една заверка означава, че може да даваш обяснения защо, има допълнителен контрол – те се чувстваха контролирани“, посочи експертът.

Никой учител няма да спре да планира, но частта с планирането е преминала в частта за учебните програми, а изискването за годишното тематично разпределение отпадна като такова в наредбата, уточни Силвия Кънчева.

Първоначалният отзвук сред учителите бил изцяло положителен. „Ясно е, че даваме повече самостоятелност, повече права на учителите. Всеки учител ще си планира. Въпросът е да не е формално.“

Има знания и умения, без които не може да продължи качествено обучението и ако учителят е забавил темпото в такива важни теми, трябва след това да прецени как точно ще успее да ускори процеса, така че да не остане неусвоен материал от учебната програма, отбеляза още Кънчева.

Експертите от МОН са отчели, че за усвояване на ключови компетентности са нужни и дейности извън учебния час, които трябва да бъдат планирани предварително – например посещения на музеи и провеждане на учебни часове в друга среда.

Целта е учителят да работи по-спокойно и по-творчески в училище, обобщи Силвия Кънчева.

Предстои обществено обсъждане на предлаганите промени, което ще продължи месец.  

Интервюто на Таня Милушева със Силвия Кънчева можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх. Пламен Мирянов-младши, управител на фирма „Артекс инженеринг“

Арх. Пламен Мирянов: Вярата е единствената скала, на която можем да изграждаме живота си

Вярата е единствената скала, на която можем да изграждаме целия си живот . Това каза пред БНР арх. Пламен Мирянов - младши. "Трябва да мислим за физически градежи, бидейки строители, архитекти, но и за духовни градежи, бидейки съзнателни хора, православни християни, които сме намерили истината в лицето на православната вяра и в името на Господ...

публикувано на 30.08.24 в 14:48

Зам.-министър на туризма: Не сме се отказали от туристическия гаранционен фонд

Предложението за промени в Закона за туризма, които предизвикаха недоволство в туристическия бранш, ще бъдат преработени. Те предвиждаха създаване на гаранционен фонд за туроператорите, който да защитава интересите на туристите. В него трябва да се правят вноски от самите туроператори, като тези вноски трябва да заменят компенсации при щети. До..

публикувано на 30.08.24 в 09:48

Инфлуенсъри, медии, етика - реакции след скандала с енергийната напитка

"Имаме съдържание, което предполагаме, че е незаконно . Имаме промоция, реклама на продукт, търговско слово . Имаме фигура, която се обръща към голям брой хора – известна е, да речем – инфлуенсър. И действието се развива в платформа, която е известна – Инстаграм." Това посочи проф. Нели Огнянова, преподавател по медийно право в Софийския..

публикувано на 30.08.24 в 09:09

Ваканциите на учениците: Възможни са съществени промени от първоначалния вариант

Очаква се решението на МОН за това кога и колко ще почиват учениците през новата учебна година. От ведомството вече публикуваха за обществено обсъждане графика за учебното време. Това обсъждане приключи и в момента се обобщават постъпилите становища и предложения на заинтересованите страни. След това предстои издаването на заповед за окончателно..

публикувано на 29.08.24 в 15:14

Изследване: Одобрението към ЕС и НАТО расте, към Русия - намалява

" Има консолидация около идеята за принадлежността на България към ЕС и НАТО, които се одобряват, даже одобрението расте през 2024 г. ".  Това заяви пред БНР социологът Вероника Димитрова от Фондацията за хуманитарни и социални изследвания, която заедно с "Алфа Рисърч" направи проучване за руската пропаганда у нас.  "Въпреки бума на..

публикувано на 29.08.24 в 10:17

"Евробокс" ви среща с посланика на Израел Н. Пр. Йоси Леви Сфари

В първия ден на "Банско джаз фестивал" изява имаше триото на джаз китариста Мишел Сажрауи от Назарет. За концерта в Банско пристигна и посланикът на Израел в България - Негово превъзходителство Йоси Леви Сфари. Това беше и поводът за гостуването му в предаването “Евробокс” за европейска музика на програма "Хоризонт".  Културните..

публикувано на 29.08.24 в 08:27

Ангел Престойски: Всеки в тази държава може да ползва вода колкото си иска без да я плаща!

Над 410 населени места у нас с 420 хил. жители са на воден режим, а други 456 изобщо не знаят какво е това водоснабдяване и канализация. Над 50% от водата се губи по мрежата заради течове от остарелите тръби или кражби. Това са малка част от констатациите, които направиха от "Зелено движение".  Пред БНР председателят на Съюза на ВиК операторите и..

публикувано на 28.08.24 в 15:32