Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наръчник дава подробни съвети как да водим децата на планина

Престоят в планината дава на децата самочувствие и ги дисциплинира, смята авторът

Снимка: БГНЕС

От каква възраст е най-подходящо да тръгнете с децата си на планина и кои са най-подходящите маршрути? Отговорите дава наръчникът „На планина с деца“, събрал идеи и съвети, които ще ви убедят, че организирането на поход с най-малките туристи е напълно възможно и носи положителни емоции, развива качества и възпитава ценности.

Историите на дядо Владо – Владимир Сотиров, автор на книгата, който обикаля с внуците си Рила, Пирин и Родопите, могат да мотивират и по-скептичните, че децата се справят добре в планината. Той дава „рецепти“ какъв трябва да бъде подходът, така че детето да обикне планината и да тръгва с желание.

След 15 години ходене по планините той събрал всичките си пътеписи, публикувани в планинарски сайт, обработил ги, получило се нещо като семеен албум с над хиляда снимки. Въз основа на тази семейна ценност се появил и издателския проект. „Махнахме снимките, намалихме личния момент до максимум и се получиха точно тези наставления, които имат формата на наръчник“, обясни Сотиров в предаването "Закуска на тревата".

Той води и четирите си внучета на планина, при това спят на палатка, а не в хижи. Смята, че децата след две-три годишна възраст могат да нощуват в палатка в планината, както и да изминават по-големи разстояния.

„Първият например беше на две години и два месеца, когато го заведох под Мальовица и се изкачи с мен до Еленините езера – никакво носене, разбира се, детето си вървеше само. Мила (това е внучката)на три измина 25 километра за 12 часа цял ден ходене по Каньона на водопадите край Смолян. Боян беше, вторият внук, нямаше три години, когато се качи на Мальовица – пак сам. Внучката на четири се качи на Вихрен – това са 1100 метра денивелация.“

Наръчникът включва подробни препоръки и рецепти, както и отделно приложение с близо 40 различни варианта за еднодневни и няколкодневни екскурзии с различно ниво на трудност.

Според Владимир Сотиров включването на децата от малки в подобни семейни експедиции им дава самочувствие и те се усещат „наравно с големите“.

„Големите вървят и малките вървят. Вали ги дъжд, ама всички ни вали. Студено е, да, за всички е студено. Като бонус вече идва една дисциплина, която се проявява през цялата година вече в семейна обстановка. Няма глезотии, няма непослушание.“

С възрастта децата се радват да носят и повече свои вещи, като така помагат в разпределянето на багажа по време на поход, разказа още Сотиров.

„Това е едно послание, мое, към възрастните, да повярват в децата си, да нарамят раниците, да повярват и в себе си и да тръгнат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30

Пампорово - климатолечебен курорт за възстановяване на имунната система

Какви са възможностите за активна почивка, за преходи и преживявания в Пампорово и околностите ? С какво този летен сезон е по-различен от предходния? Какво предприема курорта, за да бъде посещаван целогодишно , оживлението в него да не спира? Но не само това, като негови гости да можем да се възползваме от природните дадености, за да се..

публикувано на 18.08.24 в 16:38

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания.  В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица. Варна празнува!..

публикувано на 15.08.24 в 17:18
Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове . Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове .  Белите корали са скелетите на коралите . Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите,..

публикувано на 13.08.24 в 10:22
Снимката е илюстративна

Ювал Ариха за екологични и дизайнерски решения в откритите градски площи

Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете,  да се пръскат с вода от чешмите , да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от  глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове .  "Наш патент..

публикувано на 12.08.24 в 11:11
Цар-Симеоновата градина

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги . Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира.  За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект..

публикувано на 11.08.24 в 08:30
Мартин Томов, координатор в

Как влияят климатичните промени на Черно море и защо е важно да има защитена морска зона в него?

Необичайно високи температури на морската вода бяха регистрирани по българското Ч ерноморие през настоящото лято. Какви са причините за това анализира Мартин Томов, който е координатор на кампанията "Живо Черно море“ в екипа на "Грийнпийс“ - България . Какви са причините за високите температури на морската вода и как влияе това върху..

публикувано на 10.08.24 в 07:10