Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сборникът „Истории от 90-те“ ще бъде в книжарниците на 10 ноември

Предпремиерно откъси от разказите бяха прочетени на Алея на книгата във Варна

4
Снимка: prehoda.bg

Една от най-очакваните книги тази есен е „Истории от 90-те“. Тя ще бъде в книжарниците на 10 ноември – точно 30 години след датата, белязала края на един исторически период.
     

В рамките на приключилата Алея на книгата в концертното студио на Радио Варна се състоя предпремиерно четене на откъси от изданието.

„Част от разказите, които прочетохме, бяха смешни случки, свързани младежки и чаровно с някаква пакост, други бяха взряни в тъжната страна на нещата. В книгата има и мутренските времена, и всичките тези отприщвания на всякакви емоции – всякакви неща, които повечето от нас си спомнят. Но ми се стори, че се балансират нещата. Доброто върви ръка за ръка с не толкова доброто“, разказа в предаването "Закуска на тревата".

Издателката Невена Дишлиева-Кръстева е и съставител на сборника и с него надгражда вече две подобни линии.

„И двата сборника, предишни – „Куфарът на брат ми“ и „Бащите не си отиват“ са разположени в 90-те. Някак 90-те маркират събитията от заминаването на моя брат и на моите близки приятели – емиграцията, която стана тема за „Куфарът на брат ми“, до раздялата с нашия баща, което стана повод за събиране на истории в „Бащите не си отиват“.

Авторите в „Истории от 90-те“ са 25. Близо 20 от тях са хора от поколението, родено между 1965 и 1978 година. „Нашата лична младост съвпадаше с младостта на демокрацията, ние влязохме в 90-те на 16-17-20 години и имахме възможност да израснем с това цяло десетилетие, да се разделим с младостта си, да ни се случат всички най-хубави и най-лоши неща. Нашето поколение някак си изигра ключова роля в това десетилетие.“

Има и двама-трима автори, родени в самия край на 80-те и буквално са биологични връстници на 90-те, както и двама-трима от предходното поколение – хора, които промените са заварили в зряла възраст, поясни издателката. 

Невена Дишлиева определя получилия се сборник от истории като „пъстра, чаровна, щура, емоционална панорама на близкото ни минало“.

„Разказването на мънички истории едно че създава нюанс, успява да пресъздаде по някакъв начин емоцията, а от друга страна провокира хората да се замислят за собствените си истории по тази тема, дори да ги разкажат, да ги запишат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53