Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сборникът „Истории от 90-те“ ще бъде в книжарниците на 10 ноември

Предпремиерно откъси от разказите бяха прочетени на Алея на книгата във Варна

4
Снимка: prehoda.bg

Една от най-очакваните книги тази есен е „Истории от 90-те“. Тя ще бъде в книжарниците на 10 ноември – точно 30 години след датата, белязала края на един исторически период.
     

В рамките на приключилата Алея на книгата в концертното студио на Радио Варна се състоя предпремиерно четене на откъси от изданието.

„Част от разказите, които прочетохме, бяха смешни случки, свързани младежки и чаровно с някаква пакост, други бяха взряни в тъжната страна на нещата. В книгата има и мутренските времена, и всичките тези отприщвания на всякакви емоции – всякакви неща, които повечето от нас си спомнят. Но ми се стори, че се балансират нещата. Доброто върви ръка за ръка с не толкова доброто“, разказа в предаването "Закуска на тревата".

Издателката Невена Дишлиева-Кръстева е и съставител на сборника и с него надгражда вече две подобни линии.

„И двата сборника, предишни – „Куфарът на брат ми“ и „Бащите не си отиват“ са разположени в 90-те. Някак 90-те маркират събитията от заминаването на моя брат и на моите близки приятели – емиграцията, която стана тема за „Куфарът на брат ми“, до раздялата с нашия баща, което стана повод за събиране на истории в „Бащите не си отиват“.

Авторите в „Истории от 90-те“ са 25. Близо 20 от тях са хора от поколението, родено между 1965 и 1978 година. „Нашата лична младост съвпадаше с младостта на демокрацията, ние влязохме в 90-те на 16-17-20 години и имахме възможност да израснем с това цяло десетилетие, да се разделим с младостта си, да ни се случат всички най-хубави и най-лоши неща. Нашето поколение някак си изигра ключова роля в това десетилетие.“

Има и двама-трима автори, родени в самия край на 80-те и буквално са биологични връстници на 90-те, както и двама-трима от предходното поколение – хора, които промените са заварили в зряла възраст, поясни издателката. 

Невена Дишлиева определя получилия се сборник от истории като „пъстра, чаровна, щура, емоционална панорама на близкото ни минало“.

„Разказването на мънички истории едно че създава нюанс, успява да пресъздаде по някакъв начин емоцията, а от друга страна провокира хората да се замислят за собствените си истории по тази тема, дори да ги разкажат, да ги запишат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26