Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2019: Външната политика на България

Снимка: БГНЕС

2019 година започна с противопоставяне между президент и премиер за първи път и на терена на външната политика, достигайки пределите на Латинска Америка. Борбата за власт във Венецуела стана повод за разрив между Румен Радев и правителството на Бойко Борисов.

Тази година името на България беше замесено и в шпионски скандали.

Отношенията между България и Русия се движеха в амплитудата между острия тон и призива за конструктивно сътрудничество. Организирана от руското посолството изложба на 9-и септември предизвика размяна на реплики между София и Москва и раздели обществото за историческата дата.

Председателят на „РусофилиНиколай Малинов беше обвинен в шпионаж в полза на руски организации:

„Ние не смятаме, че външната политика на България е правилна. Ние какво правим, всичките сме за затвора ли? 80 процента русофили в България“.

По-късно в Москва той лично беше награден от Владимир Путин с високо правителствено отличие.

Външното ни министерство разреши на руски военен самолет с ракетния комплекс C-400 да прелети над България на път за Сърбия, обяви за персона нон грата разконспириран руски шпионин и отказа виза на новия руски военен аташе, а в началото на декември Москва също изгони български дипломат. Това не попречи добрите отношения да бъдат скрепени на среща на премиера Бойко Борисов с руския посланик Анатолий Макаров.

Премиерът Борисов обясни в парламента, че България води балансирана политика с Русия и между двете държави не стоят разговори за шпионски скандали, а за големи енергийни проекти. Броени дни след завръщането му от визита в САЩ обаче Путин разкритикува България, че съзнателно бави „Турски поток“.

„Ние, за разлика от Турция, Сърбия и Русия, спазваме правилата на ЕС, за да не стане като с „Южен поток“. Ние по-бързо от това по 4-5 км на ден не можем да направим. „Газпром“ обжалва в съда. Аз ще се чуя с президента Путин малко да му обясня. Какво му докладват, не знам“, каза премиерът.

Как правителството разбира баланса между Вашингтон и Москва показа визитата на премиера Бойко Борисов в Белия дом.

Демонстрирайки отношение извън протокола към новия американски посланик у нас Херо Мустафа и стъпвайки на плюсовете от сделката за покупка на F-16, премиерът защити пред Доналд Тръмп строежа на АЕЦ „Белене“ и „Турски поток“.

София поиска обяснение от Париж след изказване на френския президент Еманюел Макрон, че предпочита законни имигранти от Африка пред нелегални българи.

Неспокойно в полето на дипломацията беше и на Балканите, въпреки че не липсваха и добрите новини като тази с участието на сръбския президент Александър Вучич. Вучич потуши и трус между България и Сърбия след изказване на българския премиер за статута на Косово.

София беше замесена в шпионски скандал между Русия и Сърбия.

Не липсваха искри и с Анкара заради изказване на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Турция се е намесила в българската политика заради поправките в Закона за вероизповеданията, предизвика остра реакция у нас.

ГЕРБ и ДПС отсрочиха дълговете на мюфтийството, но не забраниха чуждо финансиране.

Напрежение между България и Турция имаше и заради изказване на турския дипломат Хасан Улусой, който поиска от Кърджали по-застъпено изучаване на турски език. Последният опит на Бойко Борисов да има подкрепата както на Брюксел, така и на Анкара, беше разчетен като одобрение за военната операция в Сирия.

Заради липсата на напредък по спорните исторически и образователни въпроси със Скопие София реши подкрепата за Евросъюза да не е безусловна, а вицепремиерът Каракачанов припомни правилата на играта. Последното заседание на Съвместна комисия София - Скопие преди края на годината не донесе резултат.

А дали ще се справим със сложния баланс между Вашингтон и Москва? Предстои да разберем дали в България ще дойдат и Доналд Тръмп, и Владимир Путин.

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на Демократичната юнионистка партия (ДЮП) Джефри Доналдсън.

Лидерът на северноирландската ДЮП подаде оставка заради обвинение в сексуално насилие

Лидерът на северноирландската Демократична юнионистка партия сър Джефри Доналдсън подаде оставка след обвинения в сексуално насилие. Политикът и 57-годишна жена, обвинена в съучастничество, са били арестувани в четвъртък и разпитвани, преди да им бъдат повдигнати обвинения, а следващия месец ще бъдат изправени пред съд. В изявление на..

публикувано на 29.03.24 в 17:01

Сигнал за бомба опразни търговски център в София

Няма намерени съмнителни предмети при проверката на търговския център в София, намиращ се на кръстовището на бул. "Ал. Стамболийски" и ул. "Опълченска", за който беше подаден сигнал за бомба по-рано днес.  От СДВР съобщиха, че екипите на полицията са претърсили помещенията на мола.  Заради сигнала, подаден на електронна поща, се наложи..

обновено на 29.03.24 в 16:56

Омбудсманът възрази срещу намерението на МОН за такса за второ явяване на матурите

Омбудсманът Диана Ковачева възрази остро срещу намерението на Министерството на образованието и науката да въведе такса за повторно явяване на матура за повишаване на оценката.  Идеята е залегнала в наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците, качена за обществено обсъждане.  За повишаване на оценката от матурата ще се плаща..

публикувано на 29.03.24 в 16:34
Герхард Шрьодер

Шрьодер смята, че приятелството му с Путин може да помогне за прекратяване на войната

В едно от редките си интервюта бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер защити приятелството си с президента на Русия Владимир Путин и поиска преговори за прекратяване на войната в Украйна.  Пред германската агенция DPА той заяви, че Германия и Франция трябва да подновят опитите да се намери примирие между Русия и Украйна.  Герхард Шрьодер все още..

публикувано на 29.03.24 в 16:33

Възобновяват строителните работи по АМ "Хемус"

С началото на строителния сезон се възобновяват активните строителни работи в участъка от Боаза до пътния възел "Дерманци" на магистрала "Хемус". За продължаване изграждането на аутобана са осигурени над 233,6 млн. лв. от републиканския бюджет. За участъци 1, 2 и 3 са подписани тристранни споразумения между Агенция "Пътна инфраструктура",..

публикувано на 29.03.24 в 16:27

Весела Бабинова: Мечтая си за роли, които казват нещо и са по-трудни

"Мечтая си за роли, които казват нещо, по-трудни, не е задължително да са драматични . И в двете поприща – кино и театър, имам работа, колегите като че ли по-скоро ме оценяват. Доволна съм. Радвам се на възможността да правя това, което обичам" , призна актрисата Весела Бабинова в интервю пред БНР.  Преди дни тя спечели статуетката..

публикувано на 29.03.24 в 16:24

Трудова злополука в сладкарски цех в Симитли отне човешки живот

Мъж е загинал при трудова злополука в сладкарски цех в Симитли. Инцидентът е станал около обяд.  По първоначална информация той е бил затиснат от електрическа количка, тип "Стакер", която е била натоварена с материали.  Мъжът, който е представител на фирмата - доставчик, се е опитал да предотврати падането на количката с товара, но не е успял и..

публикувано на 29.03.24 в 16:24