Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ксенофобски фронт срещу благотворителна инициатива в София

Жилищен блок се надигна срещу доброволчески екип, приготвящ храна за бездомници

Снимка: Facebook

Има огромен системен проблем в българското общество – каза за „Хоризонт“ Галина Лачева от Food Not Bombs ("Храна, не война"), която осигурява храна и подкрепа за бездомни възрастни хора. Лачева визира протестите на местно население срещу създаването на кризисни центрове, малцинствено население и казуси, свързани с приемането на уязвимите и различните от нас.

В отворено писмо до институциите, медиите и религиозните общности от Food Not Bombs разказват за опита да бъде възпрепятствана благотворителната им дейност в централен столичен район.

Покрай Нова година, когато се налага да сменят помещението, където извършват дейността си, срещат враждебността на местните хора.

Мирисът на храна, който пречи

„В квартал Изток бяхме наели един офис с надежда това да е новото ни уютно пространство. Наложи се да се разделим с предходното, което няколко години използвахме на Женски пазар. Оказа се, че хората, които живеят в съответната кооперация, са изключително враждебно настроени към хора с различен цвят на кожата, с неизрядни прически, които изглеждат уязвими. Излязоха с протест за това, че ние приготвяме храна за 3 максимум 4 часа в неделя на обяд, която след това споделяме на Женски пазар с хора в нужда. Миризмата за тях била нетърпима. Не можело в жилищна сграда да мирише на храна и то постна. Ние винаги готвим веган ястия, не е нещо нетърпимо като мирис“, разказа пред „Хоризонт“ Галина Лачева.

Помещението, което е наето вече един месец, се намира на първия етаж, достъпът е ограничен, следи се кой влиза и излиза, обясни тя. Случвало се някой да излезе да пуши пред блока и да остави входната врата отворена, но инциденти не е имало, допълни Лачева.

На страха очите са големи

„Имаше протести за това, че хиляди бежанци сме допускали. В момента няма бежанци. Има много чужденци, които помагат. Единият от нашите активисти е полуиндонезиец, иначе германски гражданин. Обвиниха го, че е камбоджански имигрант, който иска да ги окраде и т.н.“

За каузата работят много доброволци – както от платформата Time Heroes, така и деца от еврейската общност, студенти, чужденци.

От доброволческата инициатива настояли да се направи събрание, за да се представи дейността им пред обитателите на жилищната кооперация. „Но не ни беше дадена тази възможност. Първото събрание, на което бяхме повикани, беше това, на което бе обявено, че сме нежелани, че хората се притесняват, децата им се страхуват, че идват хора с вид на клошари, които влизат в сградата“, уточни Лачева.

Обвиненията

Обвиненията срещу наемателите са разнородни – от това, че се носи мирис на марихуана (те кадят с градински чай срещу бацили) до това, че са сектантска организация. „Сектанти, които горят билки за гонене на демони. Имаше доста шокиращи твърдения.“

Майлс Багнал, който от година е в България, от няколко месеца е част от инициативата. Идва от северните части на Великобритания. Живял е и в Испания. По повод катализирането на страхове както в конкретния случай, така и изобщо по света, включително при Брекзит, Багнал смята, че става дума „за недостиг на образование, за неграмотност“.

Ограничен брой хора отправят послания, популистки. Целият свят се е превърнал в място, в което разчитаме на големите заглавия в медиите, вместо да проучваме задълбочено ситуацията“, коментира той. По думите му липсва истинската комуникация, общуването с хората, с уважение към това откъде идват, какъв е техният бекграунд, което предполага толерантност за в бъдеще и разбирателство.

„Най-доброто според мен е хората индивидуално да се занимават със собствените си страхове. През човешката история нашата индивидуална ангажираност и отговорност са били отнемани. Предоставяли сме ги на религиозните институции, на политическите организации, на кралици и крале, на лидери от всякакъв тип. Хората са се отучили да общуват и да се съгласуват, като дават своя глас за други и очакват от тях – от църквата, от държавата да поемат отговорност“, изтъкна Майлс Багнал.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16