Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В старо Търново посрещали Нова година с офицерски балове и сладоледена торта

Търновци обичали пищните новогодишни тържества и имали свои ритуали да приветстват новата година
Снимка: Фейсбук

С благотворителни балове в Старо Търново са посрещали Нова година преди десетилетия. Градските първенци се събирали на хълма Царевец, а офицерите от 18-и Етърски пехотен полк организирали пищни тържества с парадни униформи – картината описва Тодорка Недева, главен уредник в музей „Нова и най-нова история“ във Велико Търново.

Старите търновци са имали и специална сладоледена торта за новогодишната нощ, а за да си честитят настъпването на празника, за жителите на старата столица било въпрос на чест да изпратят на близки и приятели празнична картичка с изглед от града.

Старите търновци са отбелязвали настъпването на новата година по европейски - с балове и пищни тържества. Първоначално са ги наричали нощни забавления, защото тези събития били сравнително непознати за градското битие в началото на миналия век, разказва Тодорка Недева.

Празник и благотворителност

„За първи път търновското туристическо дружество „Трапезица“ започва да налага модата на баловете, при това не само свързано с почерпка, но и с благотворителни цели, което отличава до известна степен баловете, които се правят в другите обществени институции.“

На 13 декември 1903 година за първи път членовете и настоятелството на туристическото дружество канят жителите на града на подобно тържество. Балът събира 173 лева, а сумата се оползотворява за родолюбиво начинание - благоустрояване и залесяване в района на руския паметник, намиращ се на хълма Света гора.

„Така за всеки новогодишен бал, който не е задължително да бъде точно в деня на Нова година (правил се е обикновено по-рано), всяка година се е решавало точно за каква благотворителна кауза ще бъдат събрани сумите. Било е въпрос на престиж търновци да дарят по-голяма сума, защото по този начин те се грижат за благоустрояването на града си, но и се надяват, че с този благотворителен жест ще измолят от Новата година за себе си и за своите близки по-голямо щастие, благоденствие и уважение сред останалите великотърновци“, отбелязва музейният уредник.

Традицията с благотворителните балове, поставена в старо Търново от туристическото дружество, продължава и днес, близо 120 години след първата проява. Сумите се използват за облагородяване на туристическите местности около старата столица.

Офицерските балове

Най-пищни от времето на царска България са били офицерските балове, организирани от елитните търновски офицери от 18-и Етърски пехотен полк. На тези балове се е гледало с респект и са били издигнати в култ, защото повечето участници в тях са били дейци за национално обединение. Първоначално те са се провеждали в така нареченото офицерско събрание, а след това и във военния клуб, пояснява  историкът Тодорка Недева.

Самите помещения са се украсявали колкото пищно новогодишно, толкова и патриотично. По стените били поставяни кокарди, знамена, портрети на монарха и неговото семейство.

„Облеклото е задължително парадно, офицерско. Дамите задължително са облечени стилно, изискано. По-голямата част от тоалетите им се доставят от чужбина. Това, което е интересно да се знае, че офицерските балове в Търново са затворени, на тях могат да присъстват само отбрани членове, дори не всички офицери са имали право на достъп до офицерските балове“, подчертава Недева.

Свои балове в миналото са имали и градските първенци на старата столица. И докато офицерите са се събирали в центъра на града, то управниците, индустриалците, интелигенцията и политиците са празнували на хълма Царевец.

Новогодишната трапеза 

„Това най-често е ставало в туристическа хижа на крепостта „Царевец“. Салонът на хижата се е украсявал много пищно, менюто е било разкошно. Не липсвали и блюда, които са приготвяни от участниците в новогодишния бал, но това е било само тогава, когато те са можели да предложат някои по-изискани, засукани сладкиши, както тогава са ги наричали, и които са се правели по западен образец. Печеното прасенце и киселото зеле като гарнитура са задължителни за новогодишната трапеза на старите търновци“, разказва още Тодорка Недева.

Отбраното общество е празнувало и с много торти. Любопитен факт е, че за първи път именно търновци са опитали за Нова година сладоледена торта, посочват историците. Сладкото ледено изкушение е било дело на известния в миналото търновски сладкар Кръстьо, който е държал най-елитната сладкарница „Виктория“ на главната улица в града.

Торта с формата на часовник

„Много често той е приготвял своите торти, сладоледени, под формата на часовник, стрелкичките на който са се доближавали до 12 часа. По този начин е трябвало да се подсили тържествеността на изпращането на старата и посрещането на съответната нова година. Правил е също така и много патриотични новогодишни торти, от блатове. Една от новогодишните му торти е представлявала Балдуиновата кула, на която се изписвала старата година и очакваната нова година. По този начин той е искал да подчертае, че търновци, точно търновци посрещат по търновски и с един от търновските символи новата година“.

Въпрос на чест е било за старите търновци да изпратят честитка за Нова година до близки и приятели, с което да изкажат пожелания за здраве и успехи, изтъква Тодорка Недева. Картичката обаче имала и друго послание.

Снимка: БГНЕС

Картичка с изглед от града

„Нашият град се отличава от всички останали български градове по това, че много често търновци изпращат като поздравление за настъпването на Нова година не традиционни новогодишни картички, а картички, които съдържат панорамни изгледи на Търново. По този начин те са искали да приобщят своите близки с празнуването в родния град и да подчертаят, че Търново все пак заема важно място в живота на България и е достойно да бъде използвано като селище, което също честити новата година на всички великотърновци, намиращи се извън пределите на родното си място“.

За вкуса на празника от миналото слушайте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58