Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарство против акне предизвиква суицидни мисли

Проверка на страничните ефекти предстои във всички страни от ЕС

Снимка: БГНЕС

В ход е проверка на британския регулатор на пазара на лекарства на използван от десетилетия лекарствен продукт за екстремни форми на акне. Проверката е предизвикана от документираните през 2019 година 10 самоубийства в страната, които се свързват с приемането му от пациенти.

Медикаментът, който съдържа активното вещество изотретиноин, се продава и на българския пазар. Той е използван като крайно средство за лечение на тежки форми на акне с риск да остави постоянни белези върху кожата.

Към текущия момент става дума за съмнения за връзка между десетте случая и прилагането на медикамента. Проверката е рутинна процедура при постъпването на подобни сигнали, каза пред „Хоризонт“ Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Той обясни, че това може да доведе до промени в листовката за пациента или дори до отстраняване на медикамента от аптечната мрежа.

Активното вещество

Активното вещество изотретиноин е от групата на вещества, които са структурно подобни на витамин А, поясни Антон Вълев. Съществуват много лекарствени продукти, които го съдържат, тоест проучването на британския регулатор не касае само едно лекарство, уточни той.

„Става въпрос за тези лекарствени форми, които са за прием през устата. Всички останали лекарствени форми, локални – крем, гел и други подобни, съдържащи изотретиноин, нямат тези странични ефекти поради пътя си на приемане и съответно не са обект на това разследване в момента.“

Изписват го рядко

Според Антон Вълев това лекарство се изписва „изключително рядко и се ползва от изключително малко пациенти“.

„И до момента е известно, че може да води до нарушения в психиката на някои пациенти“, отбеляза Вълев и допълни, че в България няма информация за подобно въздействие върху наши пациенти.

Мисли за самоубийство

„Може да доведе до сиуцидни мисли, тоест пациентът може да мисли за реализация на самоубийство – това е най-тежкият страничен ефект. Другите много тежки странични ефекти са по време на бременността – ако бременна жена приема това лекарство, почти сигурно е, че плодът ще бъде увреден и ако се стигне до раждане, детето ще бъде с уродства. Нелеки странични ефекти може да има по отношение на лигавиците – изключително силна сухота на очната лигавица или на устната лигавица, които да се наложи да се коригират с други средства. Също така има изразени тежки ефекти върху дейността на черния дроб.“

Антон Вълев коментира, че тези ефекти са с относително ниска честота – по-малко от 1 на 1000 и по-малко от 1 на 10 000, а като се умножи това по изключително малкия брой пациенти, които стигат до такава терапия, се стига по-скоро „до преекспониран и екзотичен казус".

„Защото аз в момента на пазара се сещам  за доста лекарства, които имат доста по-голяма честота на предписване, със също толкова тежки странични ефекти.“  

Предстоящи проверки

Инициирането на тази проверка от британската агенция автоматично ще доведе до включване на европейската агенция, а по нейна линия ще бъдат извършени проверки във всички държави от ЕС, обобщи Вълев. 

Повече по казуса ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават да търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва. Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери . Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето. "Получих обаждане..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47