Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хидробиологът Пенчо Пандъков:

Вероятно замърсяването на река Марица край Пазарджик е токсично

Мъртва риба в река Марица
Снимка: Фейсбук

Резултатите от взетите водни проби от река Марица край Пазарджик и двата колектора в града сочат като източник на замърсяването инсталацията за преработка на отпадъци на дружеството „Екоинвест“. Проверките са по сигнал за мъртва риба в река Марица, под моста на село Огняново.

"Определено има белезите на токсично замърсяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" Пенчо Пандъков, експерт хидробиолог от Сдружение "Балканка". Според него вероятно има изтичане на токсично:

"Дали тези токсични вещества са били във водата, с която са отмити тези пластмаси, вече трябва да докажат разследващите органи. На практика източникът на замърсяването е лесно да бъде установен, защото става дума за токсично залпово замърсяване. Тези замърсявания по принцип са най-лесно проследяеми, ако се използват биологичните индикатори, такива като дънните безгръбначни организми".

При подобни замърсявания трябва да се търси експертна помощ от хидробиолози,

"Няма такава практика да се канят конкретните експерти. Предполага се, че Басейновите дирекции и регионалните инспекции по околната среда и води имат експерти хидробиолози. От нашата работа - на клуб "Балканка" - сме свидетели, че общо взето тези институции страдат от липса на капацитет, тъй като добрите експерти в процеса на работа явно правят неудобни заключения и често биват отстранявани. Това особено се случваше през последните три години и на практика много от тези институции останаха без своя експертен потенциал", коментира Пенчо Пандъков.

Замърсяването на водите може да се раздели на три основни вида.

„Едно е токсично. Другото - инертното замърсяване, също е доста често. Става въпрос за утайки, за т.н. „размътени води“, за неразтворени частици вътре, които просто понижават кислорода. Те често задръстват хрилете на водните животни, повишават мътността, светлинните условия и на практика също могат да станат причина за масови измирания. Третият вид замърсяване е с отпадни води, да кажем от канализацията на населените места. Това са води натоварени с органична материя“.

Последствията - губим от качеството на водите.

"Езерата, язовирите, реките ни стават с по-малко видове". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10