Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хидробиологът Пенчо Пандъков:

Вероятно замърсяването на река Марица край Пазарджик е токсично

Мъртва риба в река Марица
Снимка: Фейсбук

Резултатите от взетите водни проби от река Марица край Пазарджик и двата колектора в града сочат като източник на замърсяването инсталацията за преработка на отпадъци на дружеството „Екоинвест“. Проверките са по сигнал за мъртва риба в река Марица, под моста на село Огняново.

"Определено има белезите на токсично замърсяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" Пенчо Пандъков, експерт хидробиолог от Сдружение "Балканка". Според него вероятно има изтичане на токсично:

"Дали тези токсични вещества са били във водата, с която са отмити тези пластмаси, вече трябва да докажат разследващите органи. На практика източникът на замърсяването е лесно да бъде установен, защото става дума за токсично залпово замърсяване. Тези замърсявания по принцип са най-лесно проследяеми, ако се използват биологичните индикатори, такива като дънните безгръбначни организми".

При подобни замърсявания трябва да се търси експертна помощ от хидробиолози,

"Няма такава практика да се канят конкретните експерти. Предполага се, че Басейновите дирекции и регионалните инспекции по околната среда и води имат експерти хидробиолози. От нашата работа - на клуб "Балканка" - сме свидетели, че общо взето тези институции страдат от липса на капацитет, тъй като добрите експерти в процеса на работа явно правят неудобни заключения и често биват отстранявани. Това особено се случваше през последните три години и на практика много от тези институции останаха без своя експертен потенциал", коментира Пенчо Пандъков.

Замърсяването на водите може да се раздели на три основни вида.

„Едно е токсично. Другото - инертното замърсяване, също е доста често. Става въпрос за утайки, за т.н. „размътени води“, за неразтворени частици вътре, които просто понижават кислорода. Те често задръстват хрилете на водните животни, повишават мътността, светлинните условия и на практика също могат да станат причина за масови измирания. Третият вид замърсяване е с отпадни води, да кажем от канализацията на населените места. Това са води натоварени с органична материя“.

Последствията - губим от качеството на водите.

"Езерата, язовирите, реките ни стават с по-малко видове". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05