Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хидробиологът Пенчо Пандъков:

Вероятно замърсяването на река Марица край Пазарджик е токсично

Мъртва риба в река Марица
Снимка: Фейсбук

Резултатите от взетите водни проби от река Марица край Пазарджик и двата колектора в града сочат като източник на замърсяването инсталацията за преработка на отпадъци на дружеството „Екоинвест“. Проверките са по сигнал за мъртва риба в река Марица, под моста на село Огняново.

"Определено има белезите на токсично замърсяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" Пенчо Пандъков, експерт хидробиолог от Сдружение "Балканка". Според него вероятно има изтичане на токсично:

"Дали тези токсични вещества са били във водата, с която са отмити тези пластмаси, вече трябва да докажат разследващите органи. На практика източникът на замърсяването е лесно да бъде установен, защото става дума за токсично залпово замърсяване. Тези замърсявания по принцип са най-лесно проследяеми, ако се използват биологичните индикатори, такива като дънните безгръбначни организми".

При подобни замърсявания трябва да се търси експертна помощ от хидробиолози,

"Няма такава практика да се канят конкретните експерти. Предполага се, че Басейновите дирекции и регионалните инспекции по околната среда и води имат експерти хидробиолози. От нашата работа - на клуб "Балканка" - сме свидетели, че общо взето тези институции страдат от липса на капацитет, тъй като добрите експерти в процеса на работа явно правят неудобни заключения и често биват отстранявани. Това особено се случваше през последните три години и на практика много от тези институции останаха без своя експертен потенциал", коментира Пенчо Пандъков.

Замърсяването на водите може да се раздели на три основни вида.

„Едно е токсично. Другото - инертното замърсяване, също е доста често. Става въпрос за утайки, за т.н. „размътени води“, за неразтворени частици вътре, които просто понижават кислорода. Те често задръстват хрилете на водните животни, повишават мътността, светлинните условия и на практика също могат да станат причина за масови измирания. Третият вид замърсяване е с отпадни води, да кажем от канализацията на населените места. Това са води натоварени с органична материя“.

Последствията - губим от качеството на водите.

"Езерата, язовирите, реките ни стават с по-малко видове". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36