Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карантината превърна балконите в градини

Производители отчитат огромен интерес към саксийните растения

Пламен Колев
Снимка: Здравка Маслянкова

В условията на социална изолация производителите на балконски и градински цветя в района на Велико Търново отчитат наплив от клиенти, които превръщат домовете си в малки цветни паркове. Феерия от аромати и цветове е превзела помещенията, в които хиляди малки и големи саксийки примамват с пъстрите си растения. 

"Всички искат да нацъфтят по балконите, защото няма къде да излязат. Всеки иска да дойде, да се наснимат едно хубаво с цветята, да си купят цветя, да си ги насадят и да се радват. Изглежда това остана последното удоволствие на българина - цветята", коментира производителят на оранжерийни цветни разсади от великотърновското село Ресен Пламен Колев, за когото цветята са шарени като хората, всяко стръкче си има характер“.
Снимка: Здравка Маслянкова
Колев отглежда 60 сорта балконски и градински цветя. Признава, че вече не брои годините. „От 1986-а година съм започнал. Вече не мога да броя годините, станаха много."

Интересът към цветята е много голям, защото хората са затворени в къщите си, а искат да им е красиво и да си създадат настроение, така си обяснява нещата Пламен Колев. Шегувайки се той казва, че тази година има нова мода в отглеждането на балконските цветя - хората ги обръщали навътре към апартаментите, защото не излизат и не могат да им се радват, гледайки ги отвън. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Цветарството не е бизнес, който може да се прогнозира със седмица или месец напред. Оранжериите сега работят за следващата година, разказва производителят.

Разсадите за цветята се поръчват от предната година. Ние не знаем, че ще има карантина. Даже сега поръчвам цветя за другата година. Никой не знае какво ще стане следващата година. Всичко е на риск, всеки бизнес е на риск. Лошото е, че цветята няма как да ги прибера в стаята и да ги извадя за другата година. За холандците е загуба и за нас има загуба също, защото ние работим с хотели, с ресторанти, които в момента не мога да ги аранжирам. В Търново правя почти всички заведения. Всички изчакват в момента, но искат да си сложат нещо отвън. Все пак трябва да е красив градът ни, не може да е пуст и грозен град. Примиряваме се с момента. За догодина не знаем. Ако може някой да ни предскаже бъдещето, ще знаем как ще станат нещата за догодина“, разсъждава Пламен Колев.

48-годишният цветар споделя, че се чувства тъжен от пустите паркове с цветни композиции, а сърцето го заболяло, когато гледал телевизионните репортажи от Япония, където унищожили стотици декари с разцъфнали лалета по парковете, за да не бъдат изкушавани хората да излизат да ги разгледат.

Снимка: Здравка Маслянкова

У нас сега е сезонът на бегониите и сакъзчетата, а заради предстоящите горещини все повече се търсят винките. 

„Хибридни бегонии вземат. Някои от старите бегонии, както ги знаят хората - „Кавалер“ и „Дама“, са за по-навътре, към сянката. За много слънце - каскадни винки. Те се наложиха най-много като издръжливи. На южните и източните тераси каскадни петунии слагат и сакъзчета. Понеже летата станаха много горещи, повечето се ориентират към по-устойчивите на слънце и топлина цветя“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05