Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Труден сезон за къмпингите

Снимка: БГНЕС

Как ще работят къмпингите това лято и какви мерки ще се спазват, за да не се разпространява коронавирусът? 

Труден сезон очакват на къмпингите по южното Черноморие. Набелязват се мерки за безопасност, въпреки че указания и правила за работата им на този етап няма. Туристическият сезон в къмпингите започва на 1-ви юли, но базите вече се подготвят да посрещнат гости.

Красив залив, широка и дълга плажна ивица и гъста гора с безценна сянка привлича туристите на къмпинг "Каваците" на юг от Бургас. Къмпингът разполага със 100 места за каравани и палатки, мотел до морето и 60 бунгала. Между караваните и палатките има жив плет.

"Очакваме много труден сезон. Това, което правим - увеличаваме разстоянието между т. нар. сепарета, обособените места за каравани, на минимум 7 метра, за да могат да бъдат спазени абсолютно всички изисквания. Макар че все още и ние не сме наясно с изискванията за отваряне", обясни Зорница Илиева, мениджър на фирмата, която стопанисва къмпинг "Каваците".

Вече са направени резервации за почивка от 1 юли.

"Ще обърнем още по-голямо внимание на чистотата. Категорично няма да се допуска масово влизане. Ще има определен човек от персонала, който да следи. Влизането ще става само с чип", допълни Илиева.

Вероятно ще бъдат намалени цените за нощувки за мотела и бунгалата в къмпинг "Каваците". 2 500 лева е наемът на караваните за сезона. В цената са включени осигуряването на топла вода, електрозахранване, охрана и почистване. Срещу тази сума всяка каравана може да бъде оставена на къмпинга до следващото лято.

Община Шабла продължава да е едно от малкото места на българското Черноморие, където не могат да бъдат видени големи хотелски комплекси, изоставени във времето паметници на човешката алчност и завинаги погубена природа. За сметка на това всеки турист може само да се възхити от километрите пясъчна ивица, от спокойствието, от красотата на плажните дюни и песента на птици, обитаващи местните езера.
Почти всеки сантиметър е защитена зона по Натура 2000. Тук е и едно от най-предпочитаните места за хората, избрали караваната, кемпера или палатката за свой начин на почивка. До този момент регламентираните къмпинги в община Шабла са два. 
Управителят на къмпинг „Космос“ край село Дуранкулак Галина Неделчева споделя, че макар те никъде да не фигурират в заповедите на министъра на здравеопазването, мерките им ще се доближават максимално до тези на хотелите

"Къмпингът притежава 30 бунгала и съответно има терен за палатки и каравани. Ще се водим от критериите, които важат за хотелите, да се вземат всички предпазни мерки, брошурки, съответно дезинфектанти на видни места, дезинфекция по бунгалата", подчерта Галина Неделчева.

Късният старт на летния туристически сезон, който се очаква да е в началото на юли, не буди голяма тревога сред заетите в бранша по най-северното ни Черноморие, тъй като тук традиционно той започва около началото на юли и продължава до началото на септември. Истинският проблем за Община Шабла отново ще е масовото нерегламентирано къмпингуване, за което за поредна година не беше изготвена нормативна база.

"Притеснения отново, за поредна година, имаме с къмпингуването, свободното къмпингуване, извън местата за настаняване. Новото за това лято - единствено, че не се допускат пътни превозни средства върху границите на морските плажове", отбеляза Мариян Жечев, кмет на община Шабла. 

И тъй като до този момент нито Регионалната инспекция по околната среда и водите, нито Министерството на туризма, нито който и да било друг са поставили така необходимата указателна табела, забраняваща разполагането върху дюните на моторни превозни средства, тази година с ангажимента се е заела общината в Шабла, съвместно с Областната дирекция на МВР.

Българите ще изберат да останат в България за къмпинг почивката си през това лято - това показва проучването на Българския къмпинг и караванинг портал Camping.bg относно нагласите на туристите за почивка на къмпинг на фона на пандемията от коронавирус. Проучването е проведено от 11 до 16 май чрез онлайн допитване.

Половината от българите ще променят плановете си за почивка през това лято, но въпреки това само 5% ще се откажат да почиват на къмпинг. 61% от анкетираните заявяват, че почивката на къмпинг е по-безопасна в условията на разпространение на коронавирус.

"За радост къмпинг собствениците вече са стартирали повечето къмпинги. Тук можем да делим къмпингите на такива, които са насочени да предлагат повече сезонни места - такива са къмпингите по морето. Вече във вътрешността на страната къмпингите предлагат краткосрочен и сезонен престой, някои от тях са ориентирани повече към чуждестранни групи, други са ориентирани повече към българи. В България ще страдат къмпингите, които работят предимно с чужденци и чийто трафик е над 90% от чужденци", коментира Цветомира Цоцова от Българският къмпинг и караванинг портал Camping.bg. 

Репортажите и интервюто можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04