Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фигури" - енциклопедично за любовта и смисъла

Фрагмент от корицата на книгата

Излиза от печат „Фигури“ – дебютната книга на Мария Попова, която живее в Бруклин. Попова е сред най-успешните книжни блогъри в света. Тя е учила в университета на Пенсилвания, специалност „Комуникации“. Израснала е в България, но животът й до днес е свързан с Америка. Тя е създател на блога Brain Pickings, който е включен в постоянния дигитален архив на ценните културни материали на Библиотеката на Конгреса.

Книгата "Фигури" издирва пресечни точки между любовта и търсенето на смисъл. В рамките на четири века преплита житейските пътища на няколко исторически личности – повечето от които жени, някои - незаслужено останали в периферията на историята. 

Разказът започва с астронома Йохан Кеплер и завършва с океаноложката Рейчъл Карсън, а между тях е разположена палитра от художници, писатели и учени – Мария Мичъл, Хариет Хосмър, Емили Дикинсън, Ралф Уолдо Емерсън, Чарлз Дарвин, Уолт Уитман.

Мария Попова търси отговори на въпроса какво означава да оставим траен отпечатък в един несъвършен свят и дали признанието и постиженията са достатъчни, за да се чувства човек щастлив.

„Книгата е съчетание от образи. Общата нишка е вдъхновението и дързостта. Вдъхновението да направиш нещо, дързостта да се осмелиш да го направиш, дори когато това е супер странно, необичайно и погрешно в очите на околните“, обясни в предаването "Хоризонт до обед" преводачът Паулина Мичева.

Общата, свързващата нишка между отделните фигури вътре в книгата е смелостта да бъдеш повече от това, което обществото ти казва, че може да бъдеш, посочи Мичева.

„Всички тези образи, представени в книгата, всички тези личности, фигури, както ги нарича Мария Попова, основно от 19-и, отчасти 20-и, но се връщаме и малко по-назад към Кеплер и други подобни учени, писатели, творци, въобще дръзновители от различни епохи – всички те в някакъв момент правят нещо, което е онази малка крачка за тях, която след години, десетилетия, някой път дори след векове се оказва всъщност, че е гигантска за човечеството, ако използваме една известна метафора.“

Някои от героините са били жени, които нямат право на образование във времето, в което са живели, нямат право да живеят самостоятелно и въпреки това са направили неща, които от наша гледна точка са изумителни, изтъкна преводачът на "Фигури".

„За мен книгата беше наистина вдъхновение. Четях, превеждах и си казвах – добре, ако те са можели да го направят, какво ни спира нас, защо ние понякога приемаме да сме по-малко и не се осмеляваме да бъдем повече от това, което обществото и дори самите ние сме си поставили като граници?

За Мария Попова тази книга е много личен проект. Идеята се заражда през 2006 година, докато работи за рекламна агенция във Филаделфия. Енциклопедичността на Мария Попова е огромна. Много рядко вече се пише така – стотици, хиляди страници изчетени да ги сведеш до едно изречение, подчерта Паулина Мичева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05