Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследователи: Срещите ни с делфини тази година бяха изключително редки

Снимка: БГНЕС

"Морската свиня или муткурът е най-често срещаният бозайник в Черно море. Това е и най-често намираният морски бозайник, заплетен в рибарските мрежи, и най-често намиран изхвърлен мъртъв по бреговете. Срещите ни с делфини тази година бяха изключително редки, което е в разрез с предходните години". Това каза пред БНР Димитър Попов от "Зелени Балкани" в Световния ден на океаните. Екологът беше част от екип от изследователи, които миналата седмица изминаха стотици километри по вода, за да наблюдават морските бозайници в естествената им среда. По думите му обикновено по време на есенните експедиции са по-чести срещите с делфините.

Попов коментира в предаването "Преди всички", че замърсявания, като тези във Варненското езеро, имат една основна последица - липсата на кислород. 

Според него основно човешка дейност е причина за ограничаване на популацията на морските бозайници, това е глобален проблем, уточни той.

Екологът посочи, че в предходните години сигналите за открити мъртви морски бозайници варират от 286 през 2016-а година до 58 случая през 2019-а:

"От началото на годината до момента сме успели да съберем информация за 43 случая по нашето крайбрежие, докато за същия период през миналата година са били 11 случая. До края на май 2017-а бройките са били 49, 2018-а година - 53".

Димитър Попов беше категоричен, че опазването на делфините е комплексен процес, но най-важно е да има политическа воля за силен контрол върху различните дейности:

"Нещо, което не наблюдаваме през последните години". Той даде пример със строежа на Алепу:

"Ако контролът на сушата на очевадни неща - каквото е строителство на хотел, се представя като брегоукрепване, какво можем да кажем за контрола в едно голямо море, в което нищо не се вижда".

Цялото интервю на Лора Търколева с Димитър Попов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30

Пампорово - климатолечебен курорт за възстановяване на имунната система

Какви са възможностите за активна почивка, за преходи и преживявания в Пампорово и околностите ? С какво този летен сезон е по-различен от предходния? Какво предприема курорта, за да бъде посещаван целогодишно , оживлението в него да не спира? Но не само това, като негови гости да можем да се възползваме от природните дадености, за да се..

публикувано на 18.08.24 в 16:38

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания.  В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица. Варна празнува!..

публикувано на 15.08.24 в 17:18
Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове . Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове .  Белите корали са скелетите на коралите . Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите,..

публикувано на 13.08.24 в 10:22
Снимката е илюстративна

Ювал Ариха за екологични и дизайнерски решения в откритите градски площи

Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете,  да се пръскат с вода от чешмите , да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от  глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове .  "Наш патент..

публикувано на 12.08.24 в 11:11
Цар-Симеоновата градина

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги . Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира.  За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект..

публикувано на 11.08.24 в 08:30
Мартин Томов, координатор в

Как влияят климатичните промени на Черно море и защо е важно да има защитена морска зона в него?

Необичайно високи температури на морската вода бяха регистрирани по българското Ч ерноморие през настоящото лято. Какви са причините за това анализира Мартин Томов, който е координатор на кампанията "Живо Черно море“ в екипа на "Грийнпийс“ - България . Какви са причините за високите температури на морската вода и как влияе това върху..

публикувано на 10.08.24 в 07:10