Машината на времето днес е възможна в крепостта „Царевец“, защото 60 реконструктори на исторически събития ни връщат векове назад, за да се „потопим“ в атмосферата на Второто българско царство, когато по каменните плочи около царския дворец е минавало ежедневието на болярите.
Сред най-атрактивните неща, които може да бъдат видени по време на средновековния лагер „Корона и меч“, са царствените одежди, направени от шуменката Надежда Николова по Лондонското четвероевангелие:
„Колкото по-нагоре отиваме в йерархията, толкова стават по-скъпи платовете. Внасяли са се коприни. Характерно за женската дреха е забраждението, има няколко вида забраждения. Ръкавът е дълъг, полите са до земята с характерни орнаменти през Средновековието - бордюри отпред, отдолу, по ръкавите. Като неписан закон е, че само царят и царското семейство имат право да носят червени дрехи. Те са тежки, защото са обсипани с перли, сърма, кадифето и то е тежи.“
Наушниците, обсипани с полускъпоценни камъни, също са били привилегия на облеклото на болярките, а перлите са символизирали сълзите на Богородица, допълва студентът по история Йордан Райков:
„Както в иконографията, така и в средновековната мода, жълтият цвят е цветът на светлината. Червеното, използвано в дрехи и като задължителен орнамент на корона, е символ на Христовата кръв. Чрез червеното се получава онази легитимация на царската власт, че всяка власт идва от Бога.“
Клубовете за исторически възстановки и свободните реконструктори на епохата на Средновековието си дадоха първа среща за годината в крепостта „Царевец“ и показаха какво са измайсторили по време на принудителната изолация тази пролет.
„Бойното оборудване на войните на Второто българско царство е много близко до византийското. Едно от най-разпространените защитни облекла е била халчената ризница. Тя е давала много добра защита от сечещи удари, но от тъпи и пробождащи удари защитата не е толкова добра, тъй като самите халки биват разбити. Някои ризници може да съдържат до десетки хиляди малки пръстенчета, които в много случаи са или споени едно за друго, или нитовани едно за друго. Тежестта ѝ, в зависимост от ризницата, може да варира от 10 до 15-16 килограма“, каза Павел Навущанов от Панагюрище, който се е отдал на войнските ризници.
Средновековните българи са били добри войни, разказва преди поредната възстановка на битка Ивайло Антонов от клуб „Търновци“, домакин и организатор на лагера „Корона и меч“:
„Войните от Второто българско царство са професионална армия и наборна армия. Професионалната армия са по-добре обучени, по-добре оборудвани - железен шлем, копие, щит, меч. Има ли сме лека и тежка конница, стрелци. Наборната войска са военизирани селяни. Те са въоръжени с оръжия и брони, осигурени от местния болярин. Всеки мъж е трябвало да бъде готов да бъде военизиран, като много от екипировката е била набавяна от самите хора“, допълни Ивайло Антонов.
В Средните векове България периодично е била застигана от чумни епидемии, защото е била и търговски, и политически кръстопът, така че е било неизбежно, разказа историкът Николай Цонев:
„Светската власт се опитва да потуши и да ограничи разпространението на чумата."
"Това е абсолютно доказано, че последиците от чумата до такава степен отслабват възможностите на България да се отбранява от османските нашественици, така че в крайна сметка пада под османска власт.“
Средновековният лагер „Корона и меч“ и продължава в крепостта „Царевец“ и на 28 юни, където може да се опита медовина, да се наблюдават битки, да си поговорите с реконструкторите на исторически събития и да се върнете в епохата на Второто българско царство.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..