Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Стоянов: Трябва да критикуваме за конкретни действия

Снимка: Фейсбук - Христо Стоянов

Писателят Христо Стоянов е роден в Габрово. През 1986 година в издателство „Народна младеж“ излиза дебютната му стихосбирка „Шепа живот“. След 1989 година работи като журналист и писател на свободна практика. Издава още 6 стихосбирки - „Носталгия по варварите“, „Небесна каторга“, „Сатири-2“, „Сбогуване с пейзажа“, „Семейна тетрадка“.

През 1992 година излиза и първият му роман - „Невръстни старци“ под псевдонима Крис Стоун. Неотдавна Христо Стоянов подари колекцията си от картини на община Габрово. Сред картините са произведения на Златьо Бояджиев, Тома Трифоновски, Светлин Русев.

"Не бих казал, че съм се кротнал, не толкова яростно защитавам тезите си, защитавам ги повече с думи, не с юмручното право", каза в предаването "Графити по въздуха" Христо Стоянов.

Сега няколко човека се опитват да се харесат, казвайки "мутри", "мафиоти", без това да бъде подплатено с някаква фактология, смята Стоянов.

"Ако критикуваме някого, трябва да го критикуваме за конкретни действия, аз не видях конкретно действие срещу Гешев, т.е. посочване на действия или липса на действия от страна на Гешев или Бойко Борисов в момента. В крайна сметка има избори. Не съм герберист, не искам да ме разбират криво", допълни писателят.

В книгата си "Протестните деца на България“ Стоянов излага свои позиции за "голямата тълпа, която 1989 година произведе една мини тълпа и я натовари с несвойствената функция да бъдат политическа класа".

"И тази мини тълпа, която все още се намира, голяма част от нея в политическата аристокрация, или поне така си мислят те, точно тази мини тълпа се опитва непрекъснато да се нагоди на голямата тълпа, защото голямата тълпа ще я свали, ще я игнорира. И те продължават не да създават представи, не да създават модели за тази държава, те просто се опитват да се харесат. И това вече е страшното", коментира Стоянов пред "Хоризонт".

Цялото интервю на Светлана Дичева с Христо Стоянов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Иванов, директор на  Драматичен театър

Вълнуващи театрални срещи в Русе

На 13 септември трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие творческия сезон с премиера на пиесата "Опит за летене" по Йордан Радичков.  Две премиери през септември, фестивал през октомври и поредица от режисьорски дебюти предстоят на сцената на Драматичния театър в Русе и тези събития са на път да върнат театралната..

публикувано на 05.09.24 в 17:21
Боян Христов и Елина Дашина

Боян Христов подготвя първия си солов албум

Боян Христов е музикален продуцент, текстописец, певец, аранжор, вокален педагог.  Работил е с едни от най-големите имена в българската поп музика: Мария Илиева, Любо Киров, Поли Генова, ХилдаКазасян, Михаела Филева, Марияна Попова и др. Боян Христов е роден в Пловдив в семейство на музиканти: майка му е класически музикант, а баща му свири в..

публикувано на 05.09.24 в 16:03

Гери Турийска за новия си музикален проект

В рубриката "Летни книги за безсънни нощи" темата е летни четива и летни истории с Гери Турийска - писателка, текстописец, певица, радиоводещ, издател, идеен двигател и основател на “Пощенска кутия за приказки”.  Музиката и литературата в живота ѝ вървят ръка за ръка. ГериТурийска е автор на текстове на Мария Илиева, Рут Колева, Нина Николина,..

публикувано на 05.09.24 в 15:41
Анастас Петров и негови възпитаници

Спомени за основоположника на българския балет Анастас Петров

На 1 септември се навършиха 125 г. от рождението на създателя на българския професионален балет Анастас Петров - първия български балетист, първи хореограф, педагог със своя школа, подготвил най-известните наши балетисти, организирал първата балетна трупа у нас, поставил първия български балет. Накратко: Във всяко начинание в тази област на..

публикувано на 05.09.24 в 14:48
Пловдив - изглед от Стария град
Снимката е илюстративна

Националните есенни изложби в Пловдив продължават до 30 септември

"Приземяване"- под това мото в Стария град на Пловдив отвори врати за посетители Националните есенни изложби.  9 са авторите, които участват във форума за съвременно изящно изкуство, чието начало е поставено в далечната 1967 година. Сред тях са работещи в сферата на живописта, графиката, художествено стъкло, рисунка, фотография, скулптура...

публикувано на 05.09.24 в 10:42
Фестивален оркестър

Елитни музиканти празнуват 40-годишнината на "Аполония" в Созопол

В Созопол са в разгара си Празниците на изкуствата „Аполония“. Те започнаха официално на 28 август и ще продължат до 7 септември.  Изданието е специално, защото с него се отбелязват 40 години от началото.  Много шедро е това издание на „Аполония“ – на събития, нови проекти, емоции. Като на празник, защото голямото семейство на изкуствата..

публикувано на 04.09.24 в 17:47
Фантомът на операта

Кой кой е зад “Фантомът на операта“

След огромния си успех у нас през месец април, най-грандиозната пътуваща продукция на мюзикъла "Фантомът на операта" от А. Л. Уебър отново се играе в зала 1 на НДК /от 29-и август до 5-и септември/. Предаването за музикално-сценични изкуства на програма “Хоризонт“ на БНР “Каста дива“ Ви предлага отзвук от първия спектакъл от новата поредица и..

публикувано на 04.09.24 в 14:43