По думите му разкриването на Епископската резиденция от 6-ти век е била очаквано събитие:
“Преди 5 години открихме най-голямата християнска църква в Родопите - 40-метровата трикорабна базилика. След това, в продължение на 4 години проучвахме от север, от юг, попаднахме на един голям площад, на един голям некропол. Трябваше да излезе връзката с един монументален комплекс. Това беше задължително. Оказа се, че той е от запад и точно тази година попаднахме на първите сгради.”
Проф. Овчаров обясни, че разкопките на този комплекс ще продължат и през следващата година.
Той каза, че са разкрили добре запазени първите етажи на три сгради. А най-интересна е ротондата - мавзолей.
По думите на проф. Николай Овчаров сградата е “много добре запазена“:
“Това са редки сгради. Датировката на целия комплекс е от 6-ти век. Това е времето на император Юстиниан Велики, създателят на храма Света София в Константинопол./.../Това е времето на възхода на християнството, което се отразява и на Перперикон. Имаме хипотеза, която вече е потвърдена, че именно от Перперикон се е ръководил духовният живот през 6-ти век в целите Родопи”.
Археологът посочи, че Covid кризата е повлияла положително на културно-историческия туризъм у нас, като на Перперикон дори се е увеличил броят на туристите.
Проф. Николай Овчаров коментира и актуалната политическа обстановка в страната. Според него няма нищо по-лошо за археолозите от неяснотите.
“Виждам, че хората, които в момента се домогнат до властта, нямат ясна представа какво ще правят на другия ден. Сещам се едни неприятни времена от 2014 година, кабинетът Орешарски, когато ние археолозите се измъчихме лятото - ще има ли кабинет, няма ли да има. Бюджетът не беше ясен по много позиции. Не искам това нещо да се повтаря отново.”
По думите му последните няколко правителства, включително и това на ГЕРБ, са създали възможност за спокойна археологическа работа в България.
Цялото интервю с проф. Николай Овчаров можете да чуете в звуковия файл.
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..